جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

جوانسازی پوست به معنی حذف یا کاهش چین و چروک، لکه های مختلف بر روی پوست صورت و بدن، کراتوزهای خوش خیم ناشی از خورشید و اسکارهایی که از بیماریهای پوستی قبلی ایجاد شده است، می باشد .

امروزه روشهای موثر بسیاری برای جوانسازی پوست وجود دارد که میتواند جایگزین گزینه های جراحی باشد. اما اگر علائم پیری پوست پیشرفت کند، در بعضی موارد روشهای جراحی (لیفت صورت، بلفاروپلاستی و امور مشابه) کارآمدترین راه حل خواهند بود.

برای دستیابی به نتیجه بهتر جوانسازی ، پزشک متخصص پوست ، بسته به نوع پوست و تغییراتی که باید انجام شود، ترکیب مطلوبی از درمانها و روش هایی که اثر سریع و ایمنی را به همراه خواهد داشت، انتخاب میکند.

پوست بزرگترین عضو بدن است و حفظ تازگی پوست صورت مهم است. بیمارانی که با درمانهای پزشکان پوست و زیبایی اقدامات پیشگیرانه انجام میدهند، دارای پوستهای سالمتر و زیباتر میباشند.

پوست چگونه و به چه علت پیر میشود؟

در طول زمان، روند بازسازی سلولهای پوستی کاهش می یابد و سرعت آن کندتر و کندتر میشود و اثرات آسیب ناشی از عوامل خارجی مختلف نمایان میشود. پوست در طول عمر خود در معرض آسیبهای مختلف قرار میگیرد. قرار گرفتن در معرض خورشید یا در واقع اشعه UVA و UVB علت ۹۰ ٪ علائم پیری زودرس در پوست شما میباشد و اولین تغییرات ناشی از خورشید در سن بیست سالگی دیده میشود .

عوامل دیگر پیری پوست شامل مواد شیمیایی موجود در محیط زیست، الکل، سیگار، تغییرات دما و استرس میباشد. تمام این عوامل منجر به از دست دادن ظاهر جوان و بافت پوست میشود، و بنابراین چین و چروکهای ریز و درشت ظاهر میگردند، و تغییر در رنگ دانه ها، از دست دادن طراوت و استحکام پوست اتفاق میافتد . پیرپوستى چهار تابلوى اصلی دارد که عبارتند از :

( ۱ ) چین و چروک ها

خطوط ریز اولین علامتى است که پس از ۲٥ سالگی در نواحى مختلف پوست کم کم ظاهر شده و درصورت عدم درمان این خطوط ریز به چین و چروک تبدیل میشوند. خطوط افقى پیشانی که در اثر حرکت بالا انداختن ابروها ایجاد میشوند خطوط عمودی بین ابروها که با اخم کردن هاى مکرر مرتبط است و خطوط شعاعى دورچشم، خطوط پنجه کلاغى که هنگام لبخند زدن و خندیدن ظاهر میشوند تا خط خنده و خطوط شعاعى دور لب ها که در سنین بالاتر ایجاد مى شوند، همگى از علائم فرآیند پیرپوستى هستند .

( ۲ ) کاهش حجم

پوست صورت، روى داربستى از استخوان، عضلات صورت و یک بالشتک چربى کشیده شده، شکل و فرم صورت ما وابسته به مجموعه این چهار ارگان است . با افزایش سن : – استخوان صورت کم کم تحلیل مى رود و باعث مىشود تا برجستگى پیشانى، گونه ها، فک فوقانى و تحتانى و زوایاى فکى کاهش یابد . – عضلات صورت کوچک شده -چربى زیرپوست تحلیل مىرود – پوست هم نازکتر مىشود و استحکام و کشسانى خود را از دست میدهد، مجموعه این تغییرات باعث شلى و افتادگى پوست مىشوند .

( ۳ ) خمیرى شدن و از بین رفتن کشسانى پوست

بخش عمقى پوست، شباهت زیادى به ساختار بتون مسلح دارد، رشته هاى کلاژن مانند میلگرد، درهم تنیده شده و هیالورونیک اسید به منزله سیمان، ماتریکس بین رشته هاى کلاژن را پر کرده اند، این ساختار، باعث استحکام و سفتى پوست مىشود، رشته هاى الاستین هم، کشسانى و الاستیسیته پوست را تأمین مىکند . از سنین ۳٥ – ۳۰ سالگی به بعد، باپیشرفت فرآیند پیرى پوست، رشته هاى کلاژن و الاستین هم دچار فرسودگى و آسیب مىشوند و بتدریج پوست خاصیت کشسانی و استحکام خود را از دست میدهد. ساختار پوست ضعیف شده و پوست خمیرى مىشود و ابتدا خطوط ریز وسپس چین و چروک های عمیق شکل میگیرند. همچنین، پوست خشکتر مىشود و شفافیت و یکنواختى سطح پوست از دست مى رود .

( ۴ ) – بروز انواع ضایعات پوستى

تابلوى چهارم پیرى پوست، بروز لکه ها و انواع خال ها و اختلالات رنگدانه اى در سطح پوست است، بسیارى ازاین خال ها و لکه ها، با استفاده از لیزر یا RF جراحى، برداشته مىشوند . فرآیندپیری در هر سه لایه پوست اتفاق میافتد.

روشهای درمان جوانسازی پوست صورت

هنگامی که علائم پیری آشکار میشود، زمان انجام برخی از روشهای غیر جراحی است که میتواند آسیب پوستی ایجاد شده در طی سالیان را کاهش دهد و چین و چروکهای ظریف صورت معمولا در اطراف لبها، چشمها، روی پیشانی و گونه ها وجود دارند بر اساس معاینه پزشک پوست یکی از گزینه های درمانی زیر مورد استفاده قرار میگیرد:

– لایه برداری شیمیایی

جهت جوانسازی با لایه برداری شیمیایی استفاده موضعی از مواد شیمیایی بر روی پوست است که موجب تخریب کنترل شدهی بخشی یا کل اپیدرم، به همراه یا بدون لایه درم میشود، و منجر به ساییدن و برداشتن ضایعات سطحی، و پس از آن بازسازی بافتهای اپیدرم و درم جدید میگردد .

– میکرودرم ابرژن

میکرودرم یا بازسازی سطحی ذرات با توجه به سهولت استفاده از آن، طبیعت نسبتا ملایم و اثربخشی زیاد آن، مورد استقبال قرار گرفته است. جوانسازی پوست با میکرودرم یک درمان حداقل تهاجمی است که با یک جزء ساینده و یک لوله خلاء منجر کار میکند که باعث حذف مکانیکی اپیدرم سطحی و تحریک رشد سلولهای جدید میشود . سیستمهای میکرودرم مختلف بر اساس منبع مولد ساینده شناخته می شوند.

– تزریق بوتاکس

بوتاكس یك داروی تزریقی است كه عضلات انقباضی بیش از حد فعال را برای درمان چروكهای عمده در بالای صورت غیر فعال میكند. این سم باعث آزاد شدن استیل کولین از حاملهای پیش سیناپسی عصبی-عضلانی میشود که موجب بیحسی موقت عضلانی میگردد. بنابراین، عضلات نمیتوانند برای افزایش چروکهای موجود و یا ایجاد چروکهای جدید، منقبض شوند. تزریق بوتاکس فرآیند منجر به چهرهای بسیار صافتر و جوانتر میشود .

– تزریق ژل و چربی

تزریق ژل یکی از رایجترین و مفیدترین درمانها برای جوانسازی پوست رفع چین و چروک و خطوط صورت هستند. در طول چند سال گذشته، پیشرفتهای زیادی در استفاده از پرکنندهها صورت گرفته است. جوانسازی با تزریق ژل نتایج پیشرفته و همچنین طولانی مدت برای درمان چین و چروک، زخمهای پوستی و پیری پوست صورت ارائه داده است که میتواند چهره را به طراوت قبل بازگرداند .

– رادیوفرکوئنسی (RF)

انرژی آر اف برای بیش از یک قرن در انواع مختلفی از کاربردهای پزشکی استفاده شده است . RF غیر مخرب (یکپارچه، دوقطبی، سه قطبی یا چند قطبی و فراکشنال) به عنوان روشی موثر و ایمن برای جوان سازی پوست مطرح شده است. بسته به سیستم انتقال و فرکانس، حرارت دهی سطحی و یا عمیق قابل تولید است . مکانیسم عمل آر اف در دوگانه است یک: انقباض کلاژن فوری زود هنگام دوم: یک پاسخ ثانویه بهبود زخم در فرم جدید تشکیل و بازسازی کلاژن و در نهایت سفت کردن پوست. این روش باعث بهبودی فوری و قابل توجه بیمار یک روز پس از انجام فرآیند میشود و به دنبال آن لیفت متعاقب و بازسازی بافت زیر جلدی، و همچنین اتصال محکم پوست به ساختار زیرین اتفاق میافتد .

– هایفو

هایفو مخفف اولتراسوند متمرکز با شدت بالا میباشد. این روش یک تکنولوژی پیشرفته در زمینه زیبایی و جوانسازی و کشیدن پوست صورت است که میتواند به طور قابل توجهی لیفت و سفت شدن نواحی متعددی از صورت را انجام دهد، نشانه های پیری را کاهش و رنگ پوست را در یک جلسه، با اثرات بالقوه طولانی مدت بهبود بخشد . این تکنولوژی در توانایی خود در نفوذ به لایه درم و لایه عضلانی اپئونورتیک سطحی (SMAS) منحصر به فرد است، که عمیق تر از سایر درمانهای غیر تهاجمی صورت عمل میکند . SMAS همان لایهای است که در طول عمل جراحی معمول لیفت صورت، محکم می شود. بر خلاف جراحی، هایفو ارزانتر است و نیازی به دوره بهبودی و دوری از کار ندارد .

– میکرونیدلینگ

درمان میکرونیدلینگ ، که به درمان القای کلاژن زیر پوستی نیز شناخته میشود، درمان اخیر افزوده شده به فرآیندهای جوانسازی پوست است. این درمان به صورت یک روش سرپایی پس از اعمال یک کرم بیحسی موضعی و به وسیله ابزاری به نام درماپن انجام میشود .

– مکانیسم ویواسه

سیستم میکرونیدلینگ ویواسه قدرت انرژی فرکانس رادیویی انتقال یافته بدون درد و با ظرافت را به وسیله آرایه وسیعی از میکرونیدلهای طلایی ترکیب میکند. ویواسه، انرژی آر اف را به هر سوزن متصل میکند، انرژی جوان سازی را به داخل پوست رانده و آن را محکم مینماید و رشد کلاژن جدید را تحریک میکند. این روش حداقل تهاجمی با استفاده از یک عامل بیحسی موضعی تقریبا بدون درد است و میتواند در کمتر از یک ساعت درمان انجام شود . تكنولوژی فركانس رادیویی میکرونیدلینگ ویواسه میتواند برای سفت کردن علائم افتادگی پوست، جای جوش و دیگر موارد شایع پوستی به صورت غیر جراحی مورد استفاده قرار گیرد. ویواسه برای افرادی است که به دنبال روش جراحی نیستند و درمان جایگزین بدون درد را خواهان هستند، مناسب است .

– مزوتراپی

مزوتراپی یک درمان غیرجراحی در زمینه زیبایی متعلق به حوزه پزشکی است. این روش درمانی هیچ شرایط خاصی اختصاص ندارد؛ به طور ساده یک روش انتقال دارو میباشد. جوانسازی با مزوتراپی یکی از جدیدترین تکنیکهای پزشکی زیبایی برای جوانسازی و کشیدن پوست میباشد و توسط پزشک انجام میشود . مزوتراپی یک تکنیک حداقل تهاجمی برای جوانسازی و کشیدن پوست صورت است که شامل تزریق داخل پوستی مخلوط متغیری از عصاره طبیعی گیاهان، ابزارهای هومیوپاتی، داروها، ویتامینها و سایر مواد زیست فعال در مقادیر میکروسکوپی از طریق سوراخ کردن پوستی میباشد. این تکنیک برای جوانسازی و در نهایت تغییر رنگ نواحی تحت تزریق صورت و دیگر نقاط بدن مانند گردن، خط زیر گردن (دکلته)، پشت دست، شکم و قسمت داخلی بازوها و پاها استفاده شده است. شایعترین و ساده ترین فرمولاسیون مزوتراپی برای جوان سازی پوست صورت شامل تزریق یک محلول مولتی ویتامین به داخل پوست در طی جلسات متعدد میباشد.