جرم گیری دندان

جرم گیری دندان
به رسوبات روی دندانها و لثه ها که به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد میشود جرم میگویند.
جرم دندان علاوه بر اینکه یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان است میتواند عاملی خطرناک برای سلامت دندان ها باشد و همچینین باعث تغییر رنگ دندان ها نیز میشود.
جرم دندان میتواند به پوسیدگی دندان و همچنین بیماری های لثه منجر شود.
بعضی عوامل مانند مصرف زیاد قهوه، چای و سیگار میتوانند سرعت جرم گرفتن دندان را زیاد کنند .
مطمئن باشید در صورتی که صحیح مسواک بزنید تشکیل جرم به حداقل خواهد رسید .
در صورتی که جرم دندان برطرف نشود،در مرور زمان با نفوذ به عمق لثه منجر به تحلیل لثه میشود .
به فرایند زدودن جرم از دندان جرم گیری میگوییم. جرم گیری دندان در طی چند جلسه انجام میشود و باید بیمار در فاصله بین جلسات، طبق دستورات دندانپزشک عمل کند و بهداشت را کاملا رعایت کند و از دهانشویه های مخصوص استفاده کند .

علایم جرم دندان

یکی از اولین علایم وجود جرم دندان ،خونریزی به هنگام مسواک زدن است. همچنین جرم دندان یکی از دلایل بوی بد دهان است .
در صورتی که جرم از دندان جدا نشود و از دهان خارج نشود ،میتواند عاملی برای مبتلا شدن فرد به بیماری های خطرناک تر و جدی تر باشد.همچنین جرم دندان میتواند باعث تغییر رنگ و فرم لثه شود .

جرم گیری دندان چگونه انجام میشود؟

جرم گیری با ابزارهای دستی و ابزار های التراسونیک انجام میشود.
در جرم گیری با ابزار های دستی ،دندانپزشک به صورت دستی با استفاده از جرمگیر دندان ،پلاک های روی دندان را از بین میبرد،این نوع جرمگیری برای افرادی مناسب است که جرم دندان شدید ندارند .
در جرم گیری به روش التراسونیک ،دندانپزشک با بهره گیری از یک دستگاه کوچک و سر فلزی آن پلاک ها را از سطح دندان و لثه جدا میکند، در این روش برای شستن جرم و سرد نگه داشتن سر دستگاه از اسپری آب استفاده میشود.
بیمار درحین جرم گیری هیچ دردی احساس نمیکند،نوک قلم دستگاه جرمگیری دندان را نمیتراشد ،اما با ایجاد لرزش و ضربه های بسیار بسیار کوچک جرم دندان را از بین میبرد .

آیا جرم گیری به مینای دندان و لثه آسیب میزند؟

عموم افراد اعتقاد دارند که جرمگیری به مینای دندان آسیب میرساند، و به خاطر این باور غلط علی رغم توصیه دندانپزشکان از این عمل اجتناب میکنند، علت ایجاد این باور غلط افزایش حساسیت دندان ها پس از جرم گیریست که با درد یا تیر کشیدن دندان ها پس از خوردن غذا و مایعات سرد و گرم نمایان میشود.
اما این حساسیت به این علت پس از جرم گیری دندان بروز پیدا میکند که درواقع هنگامی که جرم روی دندان قرار میگیرد ،لایه جرم ،دندان را از تحریکات سرما و گرما حفظ میکند.
زمانی که پس از جرم گیری این لایه برداشته میشود، به صورت موقت حساسیت دندان ها زیاد شده و به تدریج از بین میرود ،این نکته بارز و مشخص است که تجهیزات جرم گیری توانایی سایش دندان را ندارند و هیچ ضرری به مینای دندان نخواهند زد .

برخلاف تصور رایج در بین مردم جرمگیری باعث نازک شدن مینای دندان نمیشود و انجام ندادن جرم گیری علاوه بر ایجاد بیماری های مختلف لثه مانند التهاب لثه،تحلیل استخوان اطراف ریشه در نهایت باعث لق شدن دندان میشود .

بعضی از مردم تصور میکنند جرم گیری دندانها را خراب میکند که چنین نیست، پس از ایجاد جرم در صورتی که برداشته نشود روز به روز بر حجم آن اضافه میشود و لثه عقب نشینی کرده و با جرم جایگزین میشود و فضای خالی بین دندانها در اثر عقب نشینی لثه ایجاد میشود که از دید بیمار پنهان می ماند وقتی که جرم گیری صورت میگیرد و جرم ها تمیز میشوند لثه تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار میگیرد و چنین احساس میکند که جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده است و به قول خودشان ،هم لثه ها پایین رفته و هم لای دندان ها باز شده در صورتی که تمام این اتفاقات قبلا در اثر جرم ها صورت گرفته بود ولی از دید بیمار پنهان بوده است .

ضرورت جرم گیری

جرم گیری یکی از ضروری ترین اقدامات دندانپزشکی به حساب می آید زیرا پلاک هایی که با مسواک زدن و نخ دندان از بین نمیروند در یک دوره زمانی نسبتا طولانی میتوانند باعث تحلیل و آسیب لثه و دندان شوند .

توصیه های جرم گیری دندان

– حتما سالی یک بار جرم گیری را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید .
– اگر در هنگام مسواک زدن دچار خونریزی در ناحیه ای از لثه شدید،مطمینا نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارید .
– با دقت مسواک زدن یکی از مهمترین عوامل جلوگیری از جرم دندان است ، روزی ۳۰ ثانیه مسواک زدن نمینواند کمک شایانی به جلوگیری از جرم گرفتن دندان نماید .
– بعد از جرمگیری حتما از دهانشویه که دندان پزشک تجویز میکند استفاده نمایید زیرا در بهبود زخمهای به جا مانده از جرم گیری موثر است و یک هفته بعد از جرم گیری استفاده از دهانشویه را قطع نمایید .
– در صورت حساس شدن دندان پس از جرم گیری اصلا نیاز به نگرانی نیست ، حساسیت دندان پس از مدتی رفع خواهد شد .
– جرم گیری هیچ اثر مخربی روی دندان ها نداشته و باعث اقزایش پوسیدگی نخواهد شد ،بلکه با جرم گیری صحیح لثه
از بسیاری از بیماری ها در امان خواهد ماند .
– جرم گرفتن دندان فقط در بزرگسالان اتفاق نمیافتد ممکن است دندان های کودکان نیز جرم بگیرند در صورتی که در بررسی های دوره ای دندانپزشک وجود جرم را تشخیص دهد ،دندان کودکان هم باید جرم گیری شود جرمهای ایجاد شده روی دندان کودکان نیز مانند بزرگسالان است .

فوائد جرم گیری دندان

پلاک های دندانی یا همان جرم های دندانی بر اثر رعایت نکردن بهداشت پیش می آید و در دراز مدت سلامت دندان ها را تهدید می کند .
تجمع جرم دندان به مرور به بافت های عمقی لثه نفوذ کرده و در نهایت منجر به تحلیل لثه و از بین رفتن زیبایی دندان ها می شود و در محیط دهان، میکروارگانیسم های مختلفی وجود دارد که پس از صرف هر وعده غذایی، همراه مواد قندی و اسیدی حاصل می شود که به » پلاک میکروبی « از تجزیه غذا روی سطح دندان تجمع می کنند و باعث تشکیل لایه ای چسبنده و بی رنگ به نام راحتی و با استفاده از مسواک و نخ دندان برداشته می شود .
در صورتی که پلاک میکروبی به مدت طولانی روی سطح دندان باقی بماند، تبدیل به لایه ای سخت با رنگ زرد قهوه ای به نام جرم دندانی می شود . دندانپزشک ابتدا به بررسی های کلینیکی و رادیوگرافی می پردازد و در صورتی که بیماری در مراحل اولیه باشد، جرم گیری را توصیه می کند .
جرم در دهان به علل مختلف بوجود می آید که با رعایت بهداشت مناسب قابل پیش گیری است، اما چنانچه به دلایل مختلف بوجود آید حتم ا باید برداشته شود تا لثه ها به حالت نرمال و سالم خود برگردند .
این درمان در سال بیش از دو بار در بازه زمانی ۶ ماهه بیشتر نباید انجام شود.