جرم گیری دندان

جرم گیری دندان فرآیندی است که در طی آن دندانپزشک با کمک ابزارهای دستی و یا التراسونیک اقدام به برداشتن پلاک ها از روی دندان می کند.

جرم گیری دندان ها معمولا در طی چند جلسه انجام می شود و باید بیمار در فاصله بین جلسات، طبق دستورات دندانپزشک عمل کرده و علاوه بر رعایت کامل بهداشت، از دهانشویه های مخصوصی که پزشک تجویز کرده استفاده کند.

بیمار درحین جرم گیری هیچ دردی احساس نمی کند.

در ادامه این مطلب به تفصیل درباره جرم گیری دندان، علائم، عوارض، فواید و …صحبت می کنیم، با ما همراه باشید.

جرم دندان چیست؟

جرم گیری دندان به رسوبات روی دندان ها و لثه ها که به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، تغذیه نامناسب، استعمال دخانیات و …. ایجاد می شود جرم می گویند.

جرم دندان علاوه بر اینکه یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان و تغییر رنگ دندان است می تواند عاملی خطرناک برای سلامت دندان ها باشد، که نهایتا به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه منجر می شود.

 عواملی مانند مصرف زیاد قهوه، چای و سیگار می توانند سرعت جرم گرفتن دندان را زیاد کنند.

در صورتی که جرم دندان برطرف نشود، در مرور زمان با نفوذ به عمق لثه منجر به تحلیل لثه می شود.

علایم جرم دندان

یکی از اولین علایم وجود جرم دندان، خونریزی لثه در هنگام مسواک زدن است.

بوی بد دهان، تغییر رنگ دندان ها از دیگر نشانه های جرم دندان می باشد.

در صورتیکه بیمار به موقع اقدام به جرم گیری دندان ها نکند، امکان مبتلا شدن به بیماری های خطرناکتر دهان و دندان نظیر: تغییر رنگ و فرم لثه، تحلیل لثه و … وجود دارد.

 

جرم گیری دندان چگونه انجام می شود؟

جرمگیری دندان با دو روش انجام می شود.

۱- جرم گیری با ابزارهای دستی

در جرم گیری با ابزار های دستی، دندانپزشک به صورت دستی با استفاده از جرم گیر دندان، پلاک های روی دندان را برمی دارد، این نوع جرمگیری برای افرادی مناسب است که جرم دندان زیادی، ندارند.

۲- جرم گیری با ابزارهای التراسونیک

در جرم گیری به روش التراسونیک، دندانپزشک با بهره گیری از یک دستگاه کوچک و سر فلزی آن پلاک ها را از سطح دندان و لثه جدا می کند، در این روش برای شستن جرم و سرد نگه داشتن سر دستگاه از اسپری آب استفاده می شود.

نوک قلم دستگاه، دندان را نمی تراشد، اما با ایجاد لرزش و ضربه های بسیار بسیار کوچک جرم دندان را از بین می برد .

آیا جرم گیری به مینای دندان و لثه آسیب می زند؟

عموم افراد اعتقاد دارند که جرمگیری به مینای دندان آسیب می رساند، و به خاطر این باور غلط علی رغم توصیه دندانپزشکان از این عمل اجتناب می کنند، علت ایجاد این باور غلط افزایش حساسیت دندان ها پس از جرم گیریست که با درد یا تیر کشیدن دندان ها پس از خوردن غذا و مایعات سرد و گرم همراه است.

اما حساسیت دندان ها پس از جرم گیری به علت برداشتن جرم از روی دندان ها می باشد، درواقع هنگامی که جرم روی دندان قرار می گیرد، یک لایه ایجاد می کند، که لایه جرم، دندان را از تحریکات سرما و گرما حفظ می کند.

زمانی که پس از جرم گیری این لایه برداشته می شود، به صورت موقت حساسیت دندان ها زیاد شده و به تدریج از بین میرود ،این نکته بارز و مشخص است که تجهیزات جرم گیری توانایی سایش دندان را ندارند و هیچ ضرری به مینای دندان نخواهند زد .

برخلاف تصور رایج در بین مردم جرمگیری باعث نازک شدن مینای دندان نمی شود و انجام ندادن جرم گیری علاوه بر ایجاد بیماری های مختلف لثه مانند التهاب لثه،تحلیل استخوان اطراف ریشه در نهایت باعث لق شدن دندان می شود.

بعضی از مردم تصور می کنند جرمگیری دندان ها را خراب می کند که چنین نیست، پس از ایجاد جرم بر روی دندان، در صورتی که جرم، برداشته نشود، روز به روز بر حجم جرم افزوده می شود و لثه عقب نشینی کرده و با جرم جایگزین می شود و فضای خالی بین دندان ها در اثر عقب نشینی لثه ایجاد می شود که از دید بیمار پنهان می ماند، وقتی که جرم گیری صورت می گیرد، لثه تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار می گیرد و چنین احساس می شود که، جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده است و به قول خودشان، هم لثه ها پایین رفته و هم لای دندان ها باز شده در صورتی که تمام این اتفاقات قبلا در اثر عدم جرم گیری، صورت گرفته بود ولی از دید بیمار پنهان بوده است.

ضرورت جرم گیری

جرم گیری یکی از ضروری ترین اقدامات دندانپزشکی به حساب می آید زیرا پلاک هایی که با مسواک زدن و نخ دندان از بین نمی روند در یک دوره زمانی نسبتا طولانی می توانند باعث تحلیل و آسیب لثه و دندان شوند.

توصیه های جرم گیری دندان

– حتما سالی یک بار جرم گیری را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید.

– اگر در هنگام مسواک زدن دچار خونریزی در ناحیه ای از لثه شدید، مطمئنا نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارید.

– با دقت مسواک زدن یکی از مهمترین عوامل جلوگیری از جرم دندان است، روزی ۳۰ ثانیه مسواک زدن نمینواند کمک شایانی به جلوگیری از جرم گرفتن دندان نماید.

– بعد از جرمگیری حتما از دهانشویه که دندان پزشک تجویز می کند استفاده نمایید زیرا در بهبود زخمهای به جا مانده از جرم گیری موثر است و یک هفته بعد از جرم گیری استفاده از دهانشویه را قطع نمایید.

– در صورت حساس شدن دندان پس از جرم گیری اصلا نیاز به نگرانی نیست، حساسیت دندان پس از مدتی رفع خواهد شد.

– جرم گیری هیچ اثر مخربی روی دندان ها نداشته و باعث اقزایش پوسیدگی نخواهد شد، بلکه با جرم گیری صحیح لثه از بسیاری از بیماری ها در امان خواهد ماند.

– جرم گرفتن دندان فقط در بزرگسالان اتفاق نمی افتد ممکن است دندان های کودکان نیز جرم بگیرند در صورتی که در بررسی های دوره ای دندانپزشک وجود جرم را تشخیص دهد،دندان کودکان هم باید جرم گیری شود جرمهای ایجاد شده روی دندان کودکان نیز مانند بزرگسالان است.

فوائد جرم گیری دندان

پلاک های دندانی یا همان جرم های دندانی بر اثر رعایت نکردن بهداشت، تغذیه نامناسب، استعمال دخانیات و … پیش می آید و در دراز مدت سلامت دندان ها را تهدید می کند. تجمع جرم دندان به مرور به بافت های عمقی لثه نفوذ کرده و در نهایت منجر به تحلیل لثه و از بین رفتن زیبایی دندان ها می شود.

در محیط دهان، میکروارگانیسم های مختلفی وجود دارد که پس از صرف هر وعده غذایی، همراه مواد قندی و اسیدی حاصل می شود که از تجزیه غذا روی سطح دندان تجمع می کنند و باعث تشکیل لایه ای چسبنده و بی رنگ به نام  پلاک میکروبی ، می شود.

در صورتی که پلاک میکروبی به مدت طولانی روی سطح دندان باقی بماند، تبدیل به لایه ای سخت با رنگ زرد قهوه ای به نام جرم دندانی می شود.

دندانپزشک ابتدا به بررسی های کلینیکی و رادیوگرافی می پردازد و در صورتی که بیماری در مراحل اولیه باشد، جرم گیری را توصیه می کند.  جرم در دهان به علل مختلف بوجود می آید که با رعایت بهداشت مناسب قابل پیش گیری است، اما چنانچه به دلایل مختلف بوجود آید حتم ا باید برداشته شود تا لثه ها به حالت نرمال و سالم خود برگردند.

این درمان در سال بیش از دو بار در بازه زمانی ۶ ماهه بیشتر نباید انجام شود.

در کلینیک زیبایی رزا کلیه خدمات جرمگیری دندان ها توسط دندانپزشکان مجرب با بالاترین کیفیت و مناسب ترین تعرفه ها ارائه می گردد.