مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی به زبان ساده تکنیک تزریق مکرر دارو با مقدار بسیار کم در انواع لایه های پوست است .

در مزوتراپی میتوان با تزریق ،نتایج درمانی مختلفی را به دست آورد. از آنجایی که پوست، عضله، غضروف، استخوان و بافتهای نرم بدن از لایه مزودرم (میانی) منشأ گرفته اند این روش میتواند برای درمان بیماریهای مربوط به این قسمتها مفید باشد .

استفاده وسیعی از مزوتراپی درزمینه پزشکی زیبایی وجود دارد، مانند درمان شلی و افتادگی پوست، جوانسازی پوست، چروکهای ظریف صورت، بالا بردن یا همان لیفت صورت ، خطوط ناشی از زایمان یا تغییر وزن، برخی ضایعات رنگدانه ای،بهبود نواحی زخمی یا سوختگی ، انواع ریزش مو، آکنه و بالشتک چربی زیر پلک و . . .

موارد استفاده از مزوتراپی

۱- چربی زدایی

در این روش بعد از انجام و تزریق دارو به بافت هدف، سلولهای حاوی چربی در زیر پوست آزادشده و شکسته میشوند و درنهایت چروکیده و منهدم میگردند. بعد از انهدام سلولهای مرده ، چربی های آزاد شده درون جریان خون قرارگرفته و درنهایت از طریق روده و کلیه از بدن دفع میشوند .

۲- از بین بردن چین و چروک

وقتی سلولهای چربی بعد از درمان به این روش منهدم شده و از بدن خارج میشوند سایر مواد و ویتامینهای موجود در داروی مزوتراپی که به درون بدن تزریق شده است باعث افزایش قابلیت ارتجاعی پوست می شوند و آسیب های ایجاد شده در پوست که به وسیله مواد مضری به نام رادیکالهای آزاد به وجود می آیند را خنثی میکنند.
علاوه بر خنثی کردن اثر نامناسب این مواد، ظاهر طبیعی تر و زیباتر را به خصوص در ناحیه پلکها، صورت و گردن ایجاد کرده و باعث درمان چین و چروک صورت می شوند .

۳- تأثیر مزوتراپی بر ریزش مو

در افرادی که به دلایل مختلف دچار ریزش مو شده اند میتوان به روش مزوتراپی مواد مورد نیاز و داروهای مناسب را با تزریق به بافت مورد نظر در سر انتقال داد و سریعتر جلوی ریزش مو را گرفت.

در این روش علاوه بر قطع ریزش مو ، در صورت استفاده صحیح پزشک از مزوتراپی ، رشد دوباره مو آغازشده و فرد پرپشت شدن موی خود را نسبت به قبل از انجام این روش درمان بهصورت کاملا محسوسی مشاهده می نماید.

همچنین مزوتراپی در ناحیه سر باعث افزایش گردش خون در سر شده و به درخشندگی و مقاومت مو نیز کمک میکند .

۴- از بین بردن اسکار، کلوئید و جای سوختگی

در بیشتر مواقع به دلیل به وجود آمدن بافت همبند در ناحیه زخم یا بخیه این قسمت پوست سخت شده ، ظاهر نامناسب و برآمده پیدا می کند .

درصورتیکه در ناحیه مورد نظر از مزوتراپی استفاده شود و داروی مؤثری به این محل تزریق گردد بافت همبند به شدت سست و شکسته شده و میتوان سایر مراحل درمان را به راحتی روی پوست انجام داد در مورد بافتهای سوخته پوست نیز با انجام این روش میتوان به بهبود ظاهر پوست کمک بسیار زیادی نمود .

۵- مزوتراپی و شاداب سازی پوست

هرچه سن فرد بالاتر رود به صورت غیرارادی میزان ساخت کلاژن در پوست کاهش میابد. کلاژن مهمترین عامل در حفظ جوانی و استحکام پوست است به طوریکه کاهش آن بهمرور موجب ایجاد چینوچروک و افتادگی پوست میشود.

مزوتراپی درواقع به کشیدگی پوست نیز کمک میکند و باعث محو شدن چروکها در نواحی مختلف صورت مثل پیشانی و اطراف چشم میگردد .

معمولا در این روش موادی مثل انواع آمینواسیدها، ویتامینها، آنتیاکسیدانهای ضد پیری و اسید هیالورونیک به پوست تزریق میگردد. برای مثال مزوتراپی و استفاده از ویتامین سی در آن به بهبود رنگ پوست و روشنتر شدن آن کمک بسیار خواهد کرد .

همچنین درمان تکمیلی مزوتراپی میتواند کمکاری روش مورد استفاده درمانی را جبران کرده و حتی عوارض آن را التیام بخشد.

برای مثال فردی که به دلیل آکنه، پوستی ناصاف و پر از فرورفتگی دارد، پس از استفاده از داروهای مختلف و میکرودرم دچار لایه برداری میشود.

در این حال اثرپذیری پوست بالا رفته و پوست اقدام به ساخت سلولهای جدید میکند. در این زمان بهترین روش ممکن برای تولید سلولهای بهتر و تقویت لایه زیرین پوست استفاده از مزوتراپی است. به این شکل سلولهای جدید تولیدشده از کیفیت مناسب تری برخوردار میشوند .

مزایای استفاده از مزوتراپی

این روش درمان به عنوان روشی غیر جراحی معمولا بسیار مورد استفاده افراد قرار میگیرد. علاوه بر شیوه سرپایی بودن آن مزایای بسیار زیادی نیز در این مورد وجود دارد که به آن اشاره خواهیم کرد :

۱- مزوتراپی ازنظر هزینه بسیار مناسب و مقرون به صرفه محسوب میشود. هزینه ای که فرد برای درمان از طریق مزوتراپی پرداخت میکند بهمراتب کمتر از سایر هزینههایی مانند لیزر است بهخصوص که با توجه به تعدد جلسات مورداستفاده میتوان هزینه مربوط به این روش درمان را نسبت به سایر روشها بسیار اندک توصیف کرد .

۲- این روش غیر سمی است و عوارض جانبی کمی دارد. همانطور که اشاره شد در این روش همان داروی مورد نیاز به پوست تزریق میشود منتها با دوز کمتر و با تعدد دفعات تکرار بیشتر. به طورکلی مزوتراپی همان روش درمانی دارویی رایج بین پزشکان است که برای تسریع نتیجه به صورت مستقیم به بافت هدف تزریق میشود .

۳- این روش به صورت کاملا بی ضرر بوده و باعث تحریک واکنشهای داروئی عمومی نمیشود .

۴- دارو بعد از تزریق مستقیم ا روی بافت هدف تأثیر کرده و از دستگاه گوارش یا کبد عبور نمیکند؛ بنابراین ضرری برای بدن ندارد .

۵- بعد از انجام مزوتراپی فرد میتواند در مدتزمان کوتاهی فعالیتهای روزانه خود را از سر گرفته و دوره نقاهت را به سرعت طی کند .

۶- با استفاده از مزوگان که دستگاه مخصوص انجام مزوتراپی است میتوان بدون درد و درعین حال به صورت بسیار سریع حجم تزریق را در حد میکرولیتر هم تنظیم کرد و دارو را در فواصل مساوی به ناحیه درمان شده رساند و به راحتی تا بیش از صد تزریق را انجام داد .

عوارض جانبی و موارد منع استفاده از مزوتراپی

عوارض مزوتراپی نسبت به سایر روشهای درمانی ناچیز است به طور مثال بعد از انجام مزوتراپی ممکن است تورم، سرخی، خارش، کبودی گذرا، درد خفیف و ندرتا ازدیاد رنگدانه های پوستی یا عفونت در محل تزریق ایجاد شود که بعد از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت، به طورکلی مزوتراپی روشی بدون درد محسوب میشود و درنهایت درد ناشی از آن بیشتر از حس نیشگون ضعیف یا سوزش مختصر نیست.
البته پزشک میتواند این موارد را با تجویز کرم یا ژلهای بی حس کننده برطرف نماید.

– هرچند مزوتراپی، روشی بی خطر است اما استفاده از آن در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است.

– در صورت مصرف داروهای ضد انعقاد خون، ضایعات پوستی شناخته نشده یا تبخال فعال، سرطانها، بیماریهای قلبی-عروقی، دیابت کنترل نشده، بیماری های کلیوی، بیماری پسوریازیس یا صدف پوستی، سابقه سکته مغزی یا وجود لخته در گردش خون مزوتراپی انجام نمی شود .

– بهتر است قبل از انجام آن حداقل سه روز از آسپیرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده نشود.

– همچنین در صورت وجود ضایعه پوستی باید مورد حتم ا به اطلاع پزشک برسد و بهطور تا زمان بهبودی کامل درمان به تعویق میافتد.

– بهتر است قبل از انجام عمل از انجام لایهبرداری به روش میکرودرم خودداری شود.

– همچنین در مورد بانوان به علت وجود احتقان عروقی در دورهی پریود ماهانه، بهتر است در این زمان عمل انجام نشود .

– پس از انجام مزوتراپی نیز نباید در روز اول استحمام نمود.

– در صورت وجود درد یا سوزش میتوان از کمپرس سرد روی محل استفاده نمود.

– آفتاب گرفتن و برنزه کردن پس از مزوتراپی نباید انجام شود.

– همچنین هرگونه لایه برداری و الکترولیز نیز در زمان درمان ممنوع است .

طول درمان مزوتراپی

معمولا با توجه به مشکلات و خواست بیمار طول درمان مزوتراپی متفاوت است اما به طورکلی تقریبا برای درمان کامل به پانزده جلسه درمان نیاز است. این درمانها به صورت دورهای انجام میشوند که معمولا به صورت زیر انجام می شود:

  • ماه اول: چهار جلسه- هر هفته یکبار
  • دو ماه بعد از مرحلهی قبل: چهار جلسه- هر دو هفته یکبار
  • پنج ماه بعد از مرحلهی قبل: پنج جلسه- هرماه یکبار
  • شش ماه بعد از مرحلهی قبل: دو جلسه- هر شش ماه یکبار

درنتیجه برای استفاده از کل ۱۵ جلسه و درمان کامل معمولا به بیست ماه زمان نیاز است که البته با توجه به نوع مشکل و خواست بیمار و همچنین دستور پزشک این دوره و تعداد جلسه ممکن است کمتر یا بیشتر شود .

پس از انجام مزوتراپی

بعد از انجام مزوتراپی بهتر است بیمار مدت کوتاهی را در مطب بماند تا در صورت وجود مشکل به پزشک مراجعه نماید.

همچنین بیماران بعد از انجام مزوتراپی نباید فعالیتهای خیلی سنگین انجام دهند. برای مثال تا ۲۴ ساعت از شنا کردن بپرهیزند و چنانچه مزوتراپی در ناحیه صورت انجام شده حتما باید از ضد آفتاب مناسب استفاده کنند .

درصورتیکه فرد بعد از چندین جلسه آثار مناسب را دریافت نکند پزشک باید شیوه درمان یا مواد مورداستفاده را تغییر دهد و در صورت نیاز درمان را متوقف کند .

همچنین همه موارد حساسیتی بیمار باید بررسی شود. حتی بهتر است تست پوستی مختصری نیز قبل از انجام مزوتراپی بر روی بیمار انجام شود.

همچنین در صورت باقی ماندن التهاب از جلسه قبل نباید در جلسات بعد مورد استفاده قرار گیرد لذا التهاب باید برطرف شده و پس از بهبودی کامل باید مراحل درمان پیگیری شود.