لیزر موهای زائد

یکی از متداولترین پروسیجرهای زیبایی، لیزر موهای زائد است که از یک دهه پیش به محبوبیت زیادی دست یافته است.

مجموعه کلینیک های رزا مجهز به دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا جنتل مکس پرو (GentleMax Pro ) و جنتل لیز پرو (Gentlelase Pro) ساخت کمپانی کندلا (Candela) آمریکا است.

این کمپانی تنها شرکتی است که از مرغوب ترین جواهر الکسا استفاده می کند و طی آزمایش هایی که توسط مرکز غذا و داروی آمریکا (FDA) انجام شده، این کیفیت بالا تضمین و تایید شده است، به همین دلیل است که دستگاه کندلا جزء موثرترین دستگاه های لیزر موهای زائد در دنیا می باشد.

شرط اصلی برای موفقیت درمان، استفاده از لیزر متناسب با نوع پوست و دستگاه استاندارد است.

طی سالهای گذشته تقاضا برای انجام لیزر موهای زائد رشد فزاینده ای داشته است، ولی بسیاری از افراد بدون داشتن اطلاعات کافی و فقط بر اساس تبلیغات و یا قیمت لیزر موهای زائد ارزانتر ، در یک مرکز غیر استاندارد و غیر تخصصی اقدام به این امر می نمایند، که این امر منجر به مایوس شدن بسیاری از علاقه مندان به لیزر موهای زائد شده است.

ما در اینجا قصد داریم با ارائه اطلاعات لازم و معرفی روش های استاندارد انجام لیزر، مانع از تکرار تجربه های تلخی نظیر پرداخت هزینه های گزاف و عدم دستیابی به نتیجه مورد نظر و به طور کلی بی اعتمادی به این امر شویم.

انجام مشاوره پزشکی قبل از لیزر موهای زائد برای تعیین تیپ پوستی و تعیین دستگاه متناسب امری ضروری است، متاسفانه مشاهده می شود که بسیاری از افراد بدون مشورت با پزشک و فقط بر اساس توصیه دوستان و یا افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند اقدام به این امر می کنند.

با توجه به اینکه انواع دستگاه های لیزر جهت رفع موهای زائد وجود دارد، توجه به کیفیت و کارایی دستگاه باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

اینکه دستگاه لیزر مورد استفاده الکساندرایت (الکس) است دلیلی برای موفقیت درمان نیست، چرا که در حال حاضر دستگاه های متنوعی به این نام و با قیمت بسیار پایین در بازار وجود دارد.

در کلینیک زیبایی رزا سعی شده از جدیدترین و پیشرفته ترین لیزرها و روشها برای از بین بردن سریعتر و موثرتر موهای زائد استفاده شود، که دارای بهترین دستگاه لیزر موهای زائد در کرج است.

لیزر موهای زائد

لیزر چگونه عمل میکند؟

لیزر با انتشار انرژی گرمایشی و جذب نور به زیر پوست و ریشه ی مو رسیده و باعث آسیب به فولیکول می شود. در این شیوه که مناسب انواع پوست و مو می باشد، فولیکول آسیب دیده دیگر قادر نخواهد بود موی جدید تولید کند.

لیزر تقریبا بی خطر است و آسیبی به پوست نمی رساند. کسانی که پوست روشن و موی تیره دارند بهترین نتیجه را بدست می آورند.

لیزر بر روی موهایی که به رنگ خاکستری، سفید، قرمز روشن، قهوه ای روشن یا بور باشد عمل نمیکند. غالبا برای نتیجه ی مطلوب انجام چندین جلسه لیزر نیاز است.

در جریان این پروسه پوست از انرژی گرمایشی که توسط لیزر جذب میکند آسیب نمیبیند چون پوست بسیار سریعتر از فولیکول مو خنک می شود.

درمان با مالیدن کرم یا ژل خنک کننده بر روی پوست به اتمام می رسد. لیزر در ناحیه صورت و بازو در مدت زمان پانزده دقیقه انجام می گیرد ولی برای باقی نقاط بدن این مدت متغیر است.

مزیت های لیزر موهای زائد

لیزر پالسی از نور است که به گرما تبدیل شده و بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف موجب از بین رفتن موها میشود.

  • مویی که توسط لیزر کم شده نسبت به بقیه روش های موجود، زمان بیشتری برای رشد لازم دارد. چون فولیکول آسیب دیده است و دیگر قادر به تولید مو مثل قبل نیست.
  • با پیشرفت های اخیر امکان استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد بدن ، برای همه افراد با رنگ و تیپ پوستی متفاوت، بدون هیچ خطری ممکن شده است .
  • رفع موهای زائد با استفاده از لیزر، مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FAD ) قرار گرفته است .
  • لیزر موهای زائد با ایجاد ظاهری بهتر، موجب ایجاد احساس مثبت و خوبی شده و دیگر کسی به خاطر موهای زائد نگران یا خجالت زده نخواهد شد.
  • این پروسه نسبت به کندن موی زائد توسط موچین، اپیلاسیون، الکترولیز یا بند زدن درد کمتری دارد
  • شاید بدون حساب و کتاب کردن و تنها با شنیدن هزینه انجام لیزر موای زائد تصور کنید که درمان گرانی است، اما اگر عمیق تر بررسی کنیم، خواهیم دید که انجام لیزر موجب صرفه جویی در هزینه ها نیز میشود.
  • یک دوره زمانی را صرف انجام لیزر کرده و برای همیشه از شر موهای زائد و دردسرهای آن آسوده خواهیم شد و دیگر نیاز نیست به طور مرتب اپیلاسیون و … را انجام داد و در زمان نیز صرفه جویی کرد .
  • از دیگر مزایای لیزر موهای زائد ،سریع بودن آن است و نیاز به جراحی و یا بستری شدن ندارد و فرد پس از انجام آن، به طور کامل قادر به انجام فعالیت های روزمره می باشد.
  • با استفاده از سیستم کولینگ (کولینگ کرایوژن در دستگاه الکساندرایت کندلا) میزان درد و ناراحتی به حداقل می رسد.

افراد مناسب برای انجام لیزر موهای زائد

به طور کلی درمان لیزر موهای زائد برای افراد با پوست روشن و موی تیره به جلسات کمی نیاز دارد، پس توجه داشته باشید اگر کسی قصد انجام لیزر و هم برنزه کردن را دارد، ابتدا لیزر را انجام دهد و سپس برای برنزه شدن اقدام نماید.
اما به طور کلی لیزر برای درمان بیشتر افراد با رنگ پوستهای مختلف و حتی درمان موهای قهوه ای روشن نیز استفاده میشود.
گفتنی است موهایی که به طور طبیعی به رنگ زرد، قرمز روشن یا سفید هستند رنگدانه کمی در ریشه خود دارند، به همین دلیل نمیتوان این موها را با هیچ نوع لیزری به طور کامل از بین برد .

نواحی مناسب بدن برای از بین بردن موهای زائد با لیزر

هر قسمت از بدن که بخواهید را میتوان با لیزر درمان کرد.
اما در زنان انجام لیزر در کشاله ران، بازوها، لب بالا، چانه، و زیر بغل رایجتر است.
در مردان بیشتر در شانه ها، کمر و ناحیه ریش لیزر انجام میشود.

اقدامات پیش از انجام لیزر موهای زائد

قبل از انجام لیزر موهای زائد ، باید بیمار توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد.
در این جلسه بیمار انتظارات خود را از انجام لیزر بازگو کرده و پزشک از خطرات بالقوه صحبت میکند.
بیمار باید موارد زیر را پیش از انجام لیزر رعایت کند :
۱ ) ۲ هفته پیش از انجام لیزر بیمار نباید کارهایی از قبیل: موم انداختن، تزریق کلوژن جهت جوان سازی پوست، گرفتن حمام آفتاب، استفاده از رختخواب های الیافی را انجام دهد .
۲ ) هم چنین بیمار باید از هر چیزی مانند عطر ،خوشبو کننده بدن که ممکن است باعث بروز حساسیت در ناحیه لیزر شود، اجتناب نماید .
۳ ) بیمار نباید داروهایی هم چون آسپیرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی که منجر به افزایش خطر خونریزی میشوند، استفاده کند .

عوارض لیزر موهای زائد

با توجه به رنگ پوست، نتیجه انجام لیزر متفاوت خواهد بود و در واقع میزان اثربخشی آن به رنگ پوست فرد بستگی دارد.
همچنین نمیتوان از سوختن پوست جلوگیری کرد .
در سال ۲۰۰۶ به نقد و بررسی و مقایسه پالس نور شدید ( » لیزر در علوم پزشکی « مقالهای در مجله IPL ) و دو نوع لیزر الکساندریت و دایود لیزر پرداخت. بررسی هیچ تفاوت آماری در کوتاه مدت نشان نداد اما در سطح دیگر نشان داد عوارض جانبی با دیود لیزری مبتنی بر درمان بیشتر است.
کاهش موهای زاید پس از ۶ ماه دوره درمانی، ۶۸٫۷۵ درصد برای الکساندریت لیزر، ۷۱٫۷۱٪ لیزر دیود و ۶۶٫۹۶٪ برای IPL را نشان داد.
عوارض جانبی گزارش شده ۹٫۵٪ برای الکساندریت لیزر، ۱۸٫۹٪ لیزر دایود و ۱۵٫۳ درصد برای IPL گزارش شده است.
همه عوارض لیزر موهای زائد به طور موقت بوده اند و حتی تغییرات رنگدانه ها در عرض ۶ ماه به حالت اول بازگشته اند.

چه افرادی نباید لیزر موهای زائد را انجام دهند

لیزر موهای زائد برای خانم های باردار ممنوع است .
– در حین مصرف برخی داروها انجام لیزر ممنوع است.
اگر در حال استفاده از داروهایی مثل ترکیبات حاوی رتینوئیک اسید یا ترکیبات دارای اسید رتینوئیک و ترکیبات پیلینگ، حتما به پزشک اطلاع دهید تا اقدامات لازم را پیش از لیزر کردن انجام داده و یا به طور کلی انجام لیزر را به زمان دیگری موکول نماید .
– در صورتی که به بیماریهای پوستی مبتلا هستید .
– در صورتی که دیابت دارید .
– اگر دچار بیماری پوستی مادرزادی باشید .
– اگر مبتلا به بیماری قلب و عروق باشید .
– اگر به بیماری های عفونی مبتلایید
– اگر به تازگی پوست شما دچار آفتاب سوختگی شده است .
– سن شما کمتر از ۱۷ سال است.
– علاوه بر موارد بالا که موارد منع انجام لیزر هستند، هم چنین در افراد مشکوک به سرطان لوزه یا تیروئید نیز نباید این روش استفاده شود.
نکته: هر گز نباید به طور مستقیم به اشعه لیزر نگاه کنید و حتما باید بیمار و پزشک از عینک مخصوص استفاده کنند.