لمینت دندان

از تاثیرگذارترین اجزای صورت در افزایش زیبایی و جذابیت هر شخص دندان ها می باشد، داشتن لبخند زیبا علاوه برافزایش زیبایی و جذابیت، افزایش اعتماد به نفس را نیز به همراه دارد، یکی از بهترین روش ها برای داشتن لبخند زیبا و اصلاح طرح لبخند، لمینت دندان می باشد.

لمینت دندان

لمینت دندان (لامینیت) یا ونیرها لایه نازکی از سرامیک یا کامپوزیت هستند که به منظور بهبود رنگ شکل و به طور کلی ظاهر دندان ساخته می شوند و به طور معمول ۰٫۵ تا ۰٫۶ میلیمتر ضخامت دارند. قرار دادن لمینت می تواند تا حد زیادی نمای خنده فرد را بهبود بخشد .

لمینت دندان در چه مواردی استفاده می شوند؟

هدف اولیه از قرار دادن لمینت یا ونیرها بهبود ظاهر دندانها است و برای درمان بعضی از انواع تغییر رنگها، بدشکلی های دندانی، لب پریدگیها و یا وجود فضای بین دندانها و یا نامرتبی های جزئی دندانها استفاده می شوند .

تفاوت لمینت دندان (ونیر) با روکش در چیست؟

از هر دو روش برای افزایش زیبایی دندان ها استفاده می شود، اما روکش علاوه بر آنکه جنبه زیبایی دارد، جنبه درمانی نیز دارد.

 هر دو روش ذکر شده به یک اندازه زیبایی فراهم می کنند اما در روکش دندان نیاز به تراش کل دندان می باشد در حالیکه ونیرها تنها نیاز به تراش سطح قدامی دندان دارند .

تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیتی در چیست؟

ونیر های سرامیکی پس از تراش و قالب گیری از دندان های بیمار در لابراتوار ساخته می شوند و بنابراین نیاز به دو جلسه حضور در مطب است. اما ونیرهای کامپوزیتی در یک جلسه و در همان مطب ساخته می شوند . پرسلن ونیر ها گرانتر از انواع کامپوزیتی هستند. در صورت شکستن پرسلن ونیر ها به میزان کم با تکنیکهای خاصی قابل ترمیم هستند اما اکثرا نیاز به تعویض دارند اما انواع کامپوزیت دندان به راحتی قابل ترمیم هستند. طول عمر- زیبایی و مقاومت در برابر جذب رنگدانه ها در انواع سرامیکی بهتر از ونیرهای کامپوزیتی است .

مزیت لمینت های سرامیکی در چیست؟

۱- از آنجاییکه توانایی بازتابش نور در پرسلنها بسیار شبیه دندان است به همین دلیل ظاهری بسیار طبیعی و زنده به دندان می بخشند . ۲- به خاطر سطح شیشه مانند، سرامیکها در برابر جذب رنگدانه ها مقاوم هستند و تغییر رنگ کمتری نسبت به کامپوزیتها می دهند .

در چه مواردی لمینت سرامیکی تجویز می شود؟

۱- دندانهای با مقدار کمی سایش، لب پریدگی یا ناهنجاریهای سطحی یا شکل غیر طبیعی ۲- در موارد وجود فاصله بین دندانها ۴- لمینت های پرسلنی می توانند رنگ دندان را روشنتر کنند. این شامل تغییر رنگهای ناشی از تتراسایکلین، بعضی از انواع فلوروزیس و یا تیرگیهای ناشی از تروما و یا عصب کشی می شود و همین طور تغییر رنگهاییکه با بلیچینگ از بین نروند . ۵- نامنظمی های کم دندانها

در چه مواردی لمینت ها را تجویز نمی کنیم؟

 ۱- لمینت ها گزینه خوبی برای دندانهایی که خیلی تیره هستند نمی باشد، چونکه برای پوشاندن تیرگی نیاز به تراش زیادتر دندان و در نتیخه ضخیم شدن ونیر خواهد شد که در نتیجه شفافیت و ترانسلوسنسی ونیر کم خواهد شد. در این موارد بهتر است ابتدا درمانهای بلیچینگ برای این دندانها استفاده شود و بعد در صورت نیاز دندان روکش شود .

۲- اگر نامرتبی دندانها شدید باشد نباید از لامینیت استفاده شود چون برای رسیدن به نتیجه دلخواه نیاز به تراش زیاد دندان است و در این حالت طول عمر دندان مورد تهدید قرار خواهد گرفت .بهترین درمان برای این افراد درمان ارتودنسی است.

۳- دندانهایی که مقدار زیادی از ساختمان خود را در اثر سایش، شکستگی و یا پرکردگیهای وسیع از دست داده اند. در این موارد روکش گزینه بهتری است و یا اگر مینای کمی از دندان باقی مانده باشد.

۴- افرادی که دچار براکسیسم یا عادت روی هم ساییدن یا فشار دادن دندانها روی یکدیگر هستند.

۵- و یا کسانی که دارای الگوی دندانی edge to edge ( رابطه دندان های فک بالا و فک پایین به صورت نوک به نوک ) هستند. در این موارد نیروهای وارده بر سرامیک موجب شکستن سرامیک خواهد شد که برای اینها ونیر های کامپوزیت توصیه می شود .

بعد از گذاشتن لمینت چه مراقبت هایی لازم است؟

رعایت بهداشت و معاینات منظم دندانی حداقل سالی یک بار داشته باشید.

  از گاز گرفتن چیزهای سخت و یخ خودداری کنید.

برای کسب نتیجه بهتر و داشتن لبخند زیباتر معمولا باید دندانهای در خط لبخند که معمولا ۸ تا ۱۰ عدد هستند را لامینیت کرد.

میانگین عمر لمینت دندان چقدر است؟

هر درمان معمولا حداقل باید ۸ تا ۱۲ سال در دهان بیمار باقی بماند.

کلیه خدمات اصلاح طرح لبخند با لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی در کلینیک زیبایی رزا توسط مجرب ترین دندانپزشکان و با بهترین برندهای مواد موجود در بازار ارائه می شود، شما می توانید قبل از افدام به لمینیت از خدمات مشاوره کلینیک رزا استفاده کنید.