دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان
دندان شیری کودکان :
جوانه های دندان شیری از زمان جنینی آغاز می شود . بنابراین تغذیه و مصرف داروها در زمان بارداری می تواند در ساختار دندان شیری کودک اثر گذار باشد.
شروع رویش دندان های شیری از ۴ تا ۱۸ ماهگی می باشد. البته دیر یا زود دندان درآوردن کودک جای هیچگونه نگرانی ندارد. آخرین دندان های شیری هم در ۲ الی ۳ سالگی درمی آیند. لثه ی کودک در هنگام رویش دندان دچار التهاب، خارش و احساس فشار می شود. برای اینکه این پروسه ی زمانی برای کودک به آسانی سپری شود میتوان از ژل های مخصوص و وسایل دندانی و همچنین داروهای خوراکی که زیر نظر دندانپزشک تجویز می شوند استفاده نمود. در هر فک کودک نیز باید ۱۰ دندان رشد کند که مجموعا ۲۰ عدد می شود .
فراموش نشود که اولین مراجعه به دندانپزشکی کودکان باید در ۲ سالگی انجام شود و چک آپ آن هر ۶ ماه یکبار می باشد .
دندانپزشکی کودکان و روش صحیح مسواک زدن
– ابتدا به کودک بیاموزید دهانش را با آب بشوید سپس به اندازه یک نخود خمیر دندان را به گونه ای روی مسواک او قرار دهید که خمیر دندان داخل موهای مسواک فرو رود تا از مسواک جدا نشود ، دندانپزشک کودکان .
– دندانهای بالا و پایین باید به صورت جداگانه مسواک شود. از آخرین دندان سمت چپ فک بالا عمل مسواک زدن را به کودک بیاموزید. سر مسواک سه دندان را تحت پوشش قرار می دهد. نوک مسواک را در قسمتی که مرز رویش دندان هاست قرارداده و به آن زاویه ۴۵ درجه دهید. سپس با حرکات لرزشی تا ۲۰ ثانیه همان قسمت را مسواک بزنید. بعد از هر چند ثانیه حرکت لرزشی یک بار هم حرکت را به صورت چرخشی انجام دهید تا خرده های مواد غذایی از دندان کودک جدا شود .
– حال نوبت به سه دندان بعدی می رسد .
– سطح بیرونی دندان ها با حرکت در جهت عقربه های ساعت مسواک زده می شود .
– تا این مرحله قسمت های بیرونی کلیه ی دندان های جلو و عقب کودک سه تا سه تا مسواک زده می شود .
– در این مرحله بایستی پشت دندان های فک جلو را با مسواک که به صورت عمودی روی دندان قرار میگیرد مسواک کنید. دو تا سه بار با حرکت عقب جلو دندان ها را تمیز کنید .
– مرحله ی قبل را برای پشت دندان های پایین نیز تکرار کنید .
– مسواک کردن سطح جونده بسیار مهمتر از سایر قسمت ها می باشد. به این دلیل که سطح جونده دارای شیار و فرورفتگی می باشد و مواد غذایی داخل آن قرار می گیرد. بنابریان مسواک را چندین بار به جلو و عقب بکشید تا سطح دندان کاملا تمیز شود .
– لازم است در هر مرتبه مسواک زدن سطح زبان را نیز مسواک بزنید. در دفعات اول این کار باعث ایجاد حالت تهوع در کودکتان می شود ولی در دفعات بعدی این حالت رفع خواهد شد .
– در پایان کودک باید بیاموزد دهانش را به خوبی شست و شو دهد تا خمیر دندان در دهان کودک باقی نماند.
روکش دندان شیری :
یکی از روشهای درمان دندانهای پوسیده روکش است که روکش دندان شیری با روکش دندان بزرگسالان تفاوت زیادی دارد .
در دندان شیری اصرار زیادی روی زیبایی دندان نیست چرا که هدف، حفظ کردن تاج دندان تا زمان افتادن است .
جنس روکش دندان شیری استیل زنگ نزن خیلی نازکی است که تراش زیادی نمیخواهد و تا موقع لق شدن و افتادن دندان شیری روی آن میماند .
دندان شیری کودکان که نیاز به عصب کشی دارند طبیعتا مقدار زیادی از تاج از بین میرود و باعث شکستگی در آینده میشود بنابراین نیاز به روکش در دندان شیری عصبکشی شده احساس میشود .
همچنین زمانی که دندان عصبکشی نشده باشد اما نیاز به پرکردگی به مقدار زیاد باشد و قسمت زیادی از تاج از بین رفته باشد، پر کردگی دیگر نیاز نیست و با روکش، دندان را ترمیم میکنیم .
افراد معلول که توانمندی لازم برای پاک کردن دندان را ندارند اگر وضعیت دندانی آنها بحرانی باشد و نیاز به ترمیم و پرکردگی احساس شود، پرکردگی با روکش انجام میشود
روکش در کودکان برای دندانهای عقبی انجام میشود و از ۳ سالگی به بعد این عمل انجام میشود چرا که میخواهیم این دندانها را تا درآمدن دندان دائمی حفظ کرد تا جا و فضای دندان دائمی از بین نرود
والدین کودکانی که در مطب دندانپزشکی بیحسی موضعی دریافت میدارند، باید آگاه باشند که بافت نرم در ناحیه تزریق، برای یک ساعت یا بیشتر بیحس خواهد بود. این کودکان باید به دقت تحت نظر باشند تا نتوانند این بافت را گاز بگیرند . کودکانی که بیحسی فک پایین را برای اعمال ترمیمی معمولی دریافت می دارند، ممکن است لب، زبان یا سطح داخل گونه را گاز بگیرند. گاهی اوقات والدین یک یا دو ساعت بعد از ملاقات دندانپزشکی به مطب تلفن میکنند تا آسیب وارده به مخاط دهان کودکشان را اظهار دارند .
اگر این حادثه در طی ملاقات دندانپزشکی روی داده باشد، والدین ممکن است شگفت زده شوند. در تمام موارد کودک ناحیه را جویده است و در نتیجه ۲۴ ساعت بعد در محل زخمی وجود خواهد داشت. معمولا والدین تصور میکنند که علت این زخم، بروز عفونت ناشی از کار دندانپزشک و یا وسایل غیر استریل مطب است که کاملا اشتباه است و فقط نتیجه عدم مراقبت از کودک در زمان بیحس بودن لب و زبان، پس از درمان دندانپزشکی میباشد. با این حال، کودک باید در ۲۴ ساعت اول دیده شود. دهانشویه آب نمک وسرم در تمیز نگهداشتن ناحیه کمک خواهدکرد.
شیاربند :
دندانهای آسیا (شیری و دائمی) در سطح خود دارای شیارهای باریک و ناهمواری هایی هستند که معمولا بدلیل چسبیدن مواد غذایی و قندی و خوب تمیز نشدن، منجر به پوسیدگی دندان از همین نقاط میشود. خصوصا دندانهای آسیای اول دائمی یا اصطلاح ا دندان ۶ که در حدود ۶ سالگی در پشت دندانهای شیری بیرون می آید و مورد غفلت و بی توجهی کودک و والدین قرار میگیرد و غالبا به عنوان دندان شیری در نظر گرفته میشود. شیاربند یک روش مؤثر برای پیشگیری از پوسیدگی زودرس دندانهای آسیا میباشد.
بدین شکل که شیارهای عمیق و محل هایی از دندان که ممکن است نقاط شروع پوسیدگی باشد با یک ماده مخصوص مسدود و پوشیده میشود و تا چند سال روی دندان میماند. این کار نیازی به تراشیدن دندان ندارد و برای کودک بسیار راحت است. انجام شیاربند برای دندانهای آسیای اول دائمی (حدود ۶ سالگی) و آسیای دوم دائمی (حدود ۱۲ سالگی) اکید ا توصیه میشود .
فلوراید تراپی
در این روش ابتدا دندانپزشک دندانها را با برس و خمیر مخصوص تمیز میکند سپس فلوراید با درصد خیلی بالا و غلیظ را به شکلهای گوناگونی که وجود دارد مانند ژل، فوم و لاک روی دندانها قرار میدهد و پس از آن نباید دهان را شست و تا یک ساعت هم از خوردن و نوشیدن باید خودداری کرد. انجام فلورایدتراپی از ۳ سالگی شروع میشود و باید هر ۶ – ۳ ماه یکبار تکرار شود تا همواره موثر باقی بماند. لازم به ذکر است که نوع فلوراید مورد استفاده در تاثیر مثبت آن روی دندانها خیلی موثر است. بنابراین انجام فلورایدتراپی باید حتم ا با انواع معتبر و معروف فلوراید انجام شود وگرنه انجام آن خیلی تاثیر ندارد