کاشت مو

کاشت مو

كاشت مو به معنی انتقال مو از ناحیه پشت سر به نواحی بدون مو می باشد.

کاشت مو یک عمل جراحی سر پایی محسوب شده و نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان ندارد.

در مراکز تخصصی پزشکی زیبایی رزا این عمل در یک اتاق عمل کاملاً مجهز انجام می شود.

این کار به دو روش نواری FUT و غیر نواری FIT انجام می شود. طریقه کاشت موهای برداشته شده در هر دو روش یکسان و موها بصورت میکرو گرافت کاشته می شوند و اختلاف این دو روش فقط در طریقه برداشت موها است.

موهای جدید که از بانک مو، یعنی پشت سر برداشته می شوند و به اثرات هورمون های مردانه مقاوم بوده و لذا پس از انتقال به نواحی کم پشت معمولاً دچار ریزش نخواهند شد. در حقیقت این موها در غالب موارد به طور مادام العمر و بصورت طبیعی رشد خواهند کرد.

موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی كه علت اصلی ريزش موی سر هستند مقاومند و به هر جايی هم منتقل شوند اين مقاومت را همراه خود می برند پس ما اين موها را به مناطقی كه كم مو است منتقل كرده و با شكلی كه مناسب تر است نظم می دهيم.

مزایای کاشت مو

موهای کاشته شده دائمی هستند، ريزش ندارند، قابل شستشو، اصلاح و آرايش می باشند.

کاشت مو به روش ( FIT تکنیک ایزوله سازی فولیکولی)

در این روش از یک ابزار ویژه برای استخراج واحد های فولیکولی مو استفاده می شود. ابزار می بایست به درون جلد پوست دقیقا در نقطه ای عمیق زیر ماهیچه ی راست کنند مو وارد شوند.

به محض اینکه این ساختار بریده می شود گرافت ها به صورت دست نخورده استخراج می شوند و از هر گرافت تعداد ۵-۱ تار مو استخراج می شود.

این تکنیک امکان استخراج بیشترین تعداد گرافت ها را در یک روز مهیا می سازد. این روش این امکان را می دهد که با دقت بالا در انتخاب گروه های فولیکولی در جهت کاشت مو در مکان های باراندازی مناسب انها در نواحی گیرنده اقدام نمایند.

چنین امکانی در روش FUT و SUT وجود ندارد.

از مزایای این تکنیک طبیعی بودن خط رویش، مهندسی آن توسط تیم مجرب کاشت مو ، تراکم بالای مو در این روش، مشاهده کردن موهای کاشته شده بعد از کاشت موی طبیعی که به صورت یک سانتی است.

همچنین در تکنیک کاشت موی ( FIT ) پرتی و از بین رفتن فولیکول های برداشت شده به صفر می رسند. زیرا طی یک فرآینده برداشت و فریز کردن فولیکول های موی شخص تمامی برداشت سالم مانده و توسط متخصص بصورت بسیار ظریف و با دقت بالایی در محل مورد نیاز پیوند داده می شوند.

پس از انجام کاشت مو، توسط دستگاه های لیزری این مرکز، تحریک و رشد سریع مو، تقویت و رشد مجدد موها شخص را نیز شاهد هستیم تکنیک (FIT) موفق ترین روش کاشت مو حال حاضر دنیا می باشد.

شما عزیزان می توانید عکس های قبل و بعد بیماران این مرکز را درقسمت گالری عکس دیده، تفاوت این متد رابا دیگر متدهای رایج مقایسه نماید و تحولی در امر کاشت موی زنده و قابل رشد را کاملاً حس کنید

مزایا

از مزایای این تکنیک طبیعی بودن خط رویش، مهندسی آن توسط تیم مجرب کاشت مو ، تراکم بالای مو در این روش، مشاهده کردن موهای کاشته شده بعد از کاشت موی طبیعی که به صورت یک سانتی است.

همچنین در تکنیک کاشت موی ( FIT ) پرتی و از بین رفتن فولیکول های برداشت شده به صفر می رسند. زیرا طی یک فرآینده برداشت و فریز کردن فولیکول های موی شخص تمامی برداشت سالم مانده و توسط متخصص بصورت بسیار ظریف و با دقت بالایی در محل مورد نیاز پیوند داده می شوند.

پس از انجام کاشت مو، توسط دستگاه های لیزری این مرکز، تحریک و رشد سریع مو، تقویت و رشد مجدد موها شخص را نیز شاهد هستیم تکنیک (FIT) موفق ترین روش کاشت مو حال حاضر دنیا می باشد.

شما عزیزان می توانید عکس های قبل و بعد بیماران این مرکز را در قسمت گالری عکس دیده، تفاوت این متد رابا دیگر متدهای رایج مقایسه نماید و تحولی در امر کاشت موی زنده و قابل رشد را کاملاً حس کنید

کاشت مو به روش FUT

روش های زیادی برای جراحی مو وجود دارد که رایج ترین آن روش جراحی لایه ای یا نواری ( FUT ) می باشد که در آن یک قطعه بزرگ از نواحی اهدا کننده از سر جدا شده و سپس تکه تکه می گردند تا توسط تکنسین ها و تیم پیوند مو، فولیکولهای مو از آن خارج می‌شود. و در ‌‌نهایت آن محل برش بخیه می زنند و گرافت هایجداشده در قسمت جلوی سر و یا عقب سر کاشته می‌شود. در حال حاضر یکی از معایب روش جراحی خط زخمی است که روی سر باقی می ماند.

بسیاری از بیماران وقتی که ریزش مویشان بیش از پیش می شود از نتیجه عمل جراحی پشیمان می شوند. بیماران منتخب جراحی باید به این نکته توجه کنند که باید موهای خود را به اندازه کافی بلند نگه داشته تا محل زخم لایه پوشیده شود.

چرا که مدل های موی کوتاه ممکن است باعث آشکار سازی خط زخم گردد و نیز ظاهر موهای کاشته شده، بسیار عروسکی بوده و خط رویشی غیر طبیعی را نیز شاهد هستیم، به طوری که اطرافیان و دوستان شخص، کاملاً متوجه کاشت موی او خواهند شد

مزایای روشFUT

امکان کاشت مو در یک جلسه
امکان ایجاد تراکم مناسب در افراد با درجات بالای طاسی و احتمال بالای پایداری پیوندها

معایب روشFUT

ایجاد برشی بزرگ در ناحیه پشت سر که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن وجود دارد.
کاسته شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی برای پیوند مجدد مو بیش از یک و یا حداکثر دو بار دیگر نمی‌توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد.
وجود خونریزی
محدودیت انجام آن در کسانی که پوست سرشان قابلیت متسع شدن را ندارد یا در مراحل اولیه ریزش مو قرار دارند.
وجود عوارض پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت، درد
باقی ماندن اسکار

کاشت مو به روش SUT

تکنیک کاشت موی SUT یا همان Safer Unit Transplantation که جدیدا بخاطر تبلیغات بسیاری زیادی که روی این روش کاشت مو انجام شده مورد توجه بسیاری از بیماران و مراجعه کنندگان به کلینیک کاشت موی ایران FIT قرار گرفته است.

اما با هم بررسی می کنیم آیا این روش کاشت مو که در برخی از سایت ها به عنوان جدیدترین روش کاشت مو هم به آن اشاره شده است روشی مناسبی است یا خیر ؟

روش SUT در حقیقت همان روش Safer می باشد که در سال ۲۰۰۰ میلادی وارد ایران شد.

(بنابرین برخلاف تبلیغات و شایعه پراکنی های موجود هیچ نوآوری جدیدی نیست ) این دستگاه مو را بصورت همان روش کاشت موی FIT بصورت تک تک از بانک مو جدا کرده و عمل کاشت نیز همانند روش کاشت موی FIT با استفاده از متد پانچ می باشد.

پس از مدتی که از استفاده این دستگاه گذشت انجمن متخصصان پوست تهران طی نامه شماره پ/۷۵۱۴۸۵ مورخه ۸۱/۱۲/۱۸ ممنوعیت این دستگاه را به سبب ایراد خسارات جبران ناپذیر اعلام نمود.

نکته دیگر این که این دستگاه هیچ ربطی کاشت مو توسط ربات ندارد و با توجه به ایرادات وارده برای آموزش کاشت مو و برای افراد مبتدی و تازه کار که توانایی تربیت تکنیسن نداردند مفید واقع می شوند.
برخی از معایب کاشت مو به روش SUT
احتمال انتقال بیماری به دلیل عدم امکان استریل نمودن کلیه قسمت های دستگاه به خصوص تیوب های انتقال دهنده ی گرافت
ایجاد تخریب در نواحی گیرنده و دهنده
استفاده از مکانیزم قدیمی و طرد شده ی پانچ گرافت
بیش از ۵۰ درصد گرافت های برداشت شده به وسیله دستگاه از بین رفته اند و کیفیت خود را از دست داده اند.

اقدامات قبل از کاشت مو :

قبل از انجام کاشت مو باید یکسری کارها انجام شود تا کاشت مو به بهترین وجه ممکن صورت پذیرد ، در این بخش به بیان مراقبت ها و اقداماتی که قبل از کاشت مو نیاز است ، می پردازیم به تمامی اشخاصی که قصد انجام کاشت مو را دارند توصیه می کنیم اقدامات قبل از کاشت مو را حتما مطالعه نمایند .

چند روز قبل از کاشت مو :

۱۴ روز قبل از کاشت مو شخص باید از مصرف داروهای مسکن ، مشروبات الکی و ضد درد اجتناب نماید ، برخی از داروهای که بیمار قبل از کاشت مو مصرف آنها را قطع نماید شامل موارد زیر است :
مصرف آسپیرین( از ۱۰ روز قبل از کاشت مو )
مصرف بروفن( از ۲۴ ساعت قبل از کاشت مو )
مصرف ایندومتاسین( از ۲۴ ساعت قبل از کاشت مو )
مصرف ویتامینE ( از ۳ روز قبل از کاشت مو )
مصرف داروهای ضد انعقادی شامل هپارین، پلاویکس وارفارین با نظر پزشک باید قطع گردد.
هم چنین اشخاص باید ۲ روز قبل از کاشت مو از مصرف سیگار و دخانیات اجتناب نمایند .
نکته بسیار مهمی که اشخاصی که کاشت مو انجام می دهند باید بدانند این است که ، مصرف داروهای که استفاده می نمایند را به پزشک اطلاع دهند، علت این امر اختلالی است که برخی از داروها در زمان کاشت مو ایجاد می کنند .
قبل از مراجعه به مرکز کاشت مو نیاز است که موهای خود را به طور کامل شست و شو دهید ، قبل از انجام کاشت مو نیاز است که مقداری غذا میل نمایید که مقوی باشد از مصرف غذاهای تند و شور اجتناب نمایید ، هم چنین باید از پرخوری اجتناب نمایید ، از مصرف مایعات زیاد قبل از کاشت مو اجتناب نمایید .
قبل از کاشت مو باید تمامی زیور آلات خود را در بیاورید .
داشتن همراه که پس از کاشت مو شما را تا منزل همراهی کند توصیه می شود ولی در حین کاشت نیاز به همراه ندارید، بهتر است پس از کاشت مو بخصوص در جاده های خارج شهر شما رانندگی نکنید .

مراقبت های پس از کاشت مو :

پس از کاشت مو داروهای را که پزشک تجویز نموده است را باید مصرف نمود ، مصرف داروها و مسکن ها علاوه بر کمک به تسریع روند بهبودی سبب کاهش درد می شود ، مصرف آنتی بیوتیک ها بسیار کمک کننده است .

پس از اینکه کاشت مو انجام شد ، پزشک سر بیمار را پانسمان می نماید ، پانسمان پس از کاشت مو سبب محافظت موهای کاشته شده می شود ، بیمار باید دقت نماید که پانسمان خیس نشود ، در زمان استراحت نیز پانسمان نباید جابجا شود ، اگر پانسمان روی پوست سر کشیده شود سبب آسیب و تخریب موهای کاشت شده می شود .

در زمان استراحت بیمار در چند شب اول حتما باید به حالت ۳۰ درجه بخوابد ، خوابیدن ۳۰ درجه سبب کاهش فشار به بخش لنفاتیک و وریدی می شود ، هم چنین از تشدید تورم پیشگیری می شود ، استفاده از بالش دور گردنی نرم نیز مفید است.