کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک نقطه عطف در دندانپزشکی و بخصوص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است و یکی از روش های موجود برای اصلاح طرح لبخند می باشد . این روش با نام های دیگری مانند ونیر کامپوزیت و یا لمینیت کامپوزیت نیز شناخته می شوند .

داشتن لبخند و دندان های زیبا آرزوی هر فردی می باشد که امروزه دانش بشری به حدی رسیده است که با استفاده از کامپوزیت ها ، لبخند منحصر بفردی به شما می دهد .

نکته ای که وجود دارد این است که استحکام و جنس کامپوزیت دندان و همینطور اصول و نحوه استفاده از آنها در زیباسازی لبخند تاثیر بسزایی دارد. زیبایی و استحکام کامپوزیت های دندانپزشکی در سال های اخیر مرزهای تکامل را به سرعت فتح کرده و امروزه دندانپزشکان با اسودگی خاطر به عنوان ماده طلایی درمان های خود به آن تکیه می کنند .

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان در واقع یک متریال در دندانپزشکی است که برای ترمیم (پر کردن دندان ) و یا درمان های ونیر کامپوزیت زیبایی استفاده می شود . در درمان های زیبایی لایه های از جنس مواد کامپوزیتی با قرار گرفتن هنرمندانه و اصولی بر روی دندان ها ( ایجاد فرم صحیح آناتومی دندان ) می تواند موجب زیبا سازی لبخند شوند . در کلینیک زیبایی رزا این نوع مواد طوری روی دندان قرار می گیرند که موجب اصلاح شکل و رنگ دندان می شوند و با ایجاد رنگ زیبا و درخشنده بر روی دندان ها جلوه خاصی به لبخند می بخشند . نکته ای که وجود دارد این است که جنس و رنگ بسیاری از مواد کامپوزیتی متفاوت است و به نسبت دارای استحکام متفاوتی می باشد پس بهتر است که برای اصلاح طرح لبخند موفق از بهترین مواد کامپوزیتی که توسط شرکت های معتبر دندان پزشکی ساخته شده است استفاده شود .

موارد استفاده از کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها در دندان پزشکی ها معمولا برای ترمیم دندان استفاده می شوند . در بسیاری از مواقع فرد دارای دندان های نامنظمی می باشد و وقت و زمان کافی برای درمان های طولانی مثل ارتودنسی را ندارد ، در این صورت یکی از بهترین راهکارها برای فرد ، استفاده از ونیر های کامپوزیتی می باشد . می توان تاکید داشت که کاربرد مهم کامپوزیت ها اصلاح رنگ دندان است . اما در نامنظمی های شدید دندانی درمان ارتودنسی ارجحیت دارد. بسیار دیده شده است که فرد مراجعه کننده رنگ خاصی را برای دندان های خود در نظر گرفته است که با دیگر روش های سفید کردن دندان قابل اجرا نمی باشد. در این مواقع استفاده از کامپوزیت دندان بهترین گزینه می باشد و موجب آفرینش یک لبخند زیبا می گردد.

مزایای کامپوزیت دندان

یکی از بهترین مواد برای ترمیم دندان و زیبا سازی لبخند ، استفاده از کامپوزیت دندان می باشد . نکته ای که وجود دارد این است که دندانپزشک زیبایی به صورت محافظه کارانه ، مواد کامپوزیتی را روی دندان قرار می دهد. به این معنی که در قرار دادن این نوع مواد بر روی دندان, دندان ها به آن صورت تراش نمی خورند و آسیبی به دندان وارد نمی شود.

معایب کامپوزیت دندان

مراقبت از ترمیم کامپوزیت و لمینت های کامپوزیتی مانند سایر درمان های زیبایی نیاز به مراقبت و بهداشت بیشتر و مداوم فرد را دارد. قابل ذکر است که کار با مواد کامپوزیتی سخت می باشد و نیاز به مهارت کافی دندانپزشک زیبایی دارد تا بهترین لبخند برای فرد ایجاد شود. عدم مهارت و تجربه کافی می تواند پایداری رضایت بیمار را کاهش دهد، و همینطور عوارض پس از درمان افزایش می یابد.