تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس میتواند تمام ماهیچه های ارادی و غیر ارادی را فلج کند و در زیبایی نیز برای از میان بردن چین و چروک هایی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه ها بوجود آمده اند استفاده میشود.

تزریق بوتاکس اگر با ماده استاندارد و مناسب انجام شود، می‌تواند آثاری را بر روی صورت باقی بگذارد که در حد عمل زیبایی و لیفت صورت برای شما رضایت‌بخش باشد و بدون اینکه زخم یا دوران نقاهتی باقی بگذارد، چین و چروک را از بین ببرد.

با توجه به نوع بوتاکس معمولاً نتایج مورد انتظار بین ۳ تا ۸ ماه باقی می‌ماند و بعد از این زمان نیازمند تزریق مجدد است.

تزریق بوتاکس در زیباسازی بدن و بخصوص صورت کاربرد وسیعی دارد به نحوی که تزریق بوتاکس در حال حاضر شایعترین اقدام برای زیبایی در جهان است .

نکته مهمی که هنگام تزریق بوتاکس باید به آن توجه کنید، این است که لکه و کبودی روی پوست بر جای نگذارد و حالت ابروها را به بیش از حد دچار تغییر نکند و پوست صورت را به گونه‌ای تحت تأثیر قرار ندهد که قادر به بروز هیچ یک از احساس شادی، غم و خشم نباشید.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس نوع تصفیه شده از سم بوتولینوم است که از باکتری به دست آمده. اگر چه این سم در مقادیر بالا مهلک هست ولی در مقادیر بسیار اندک برای صاف کردن چروک های پوست، ده ها سال است که انجام میشود و خطری ندارد.

همچنین از بوتاکس برای درمان بیش از ۵۰ نوع بیماری نیز استفاده میشود.

بوتاکس مانع انتقال سیگنال های عصبی در محل تزریق میشود، در نتیجه ماهیچه ها ی آن ناحیه از صورت به مرور زمان از کار می افتند و با حرکت نکردن این ماهیچه ها ، چین های صورت کم تر میشوند یا از بین میروند.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

اثر تزریق بوتاکس بین ۲ تا ۶ ماه میباشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض میکند .

چه مقدار ازاین دارو به منظور درمانی و زیبایی استفاده میشود؟

مقدار این دارو بر اساس واحد محاسبه میشود، با توجه به خطرناک بودن آن باید بین دوز درمانی و کشند ه آن فاصله زیادی باشد.
در تزریقات زیبایی حدود ا ۱۰۰ واحد و در درمانی حداکثر ۶۰۰ واحد به کار میرود، این در حالیست که دوز کشندی آن بیش از ۳۰۰۰ واحد است.

تزریق بوتاکس چگونه میتواند چین و چروک را از بین ببرد؟

تمامی حرکات صورت از جمله حرکات احساسی و عاطفی صورت توسط عضلاتی که درست زیر پوست قرار دارند انجام میشود.
فعالیت و انقباض بیش از اندازه این عضلات باعث بوجود آمدن خطوطی در صورت میشود. کار بوتاکس از کار انداختن موقت این ماهیچه هاست .

تزریق بوتاکس بیشتر برای چه نواحی مناسب است؟

مناسب ترین جایی که بوتاکس تزریق میشود پیشانی است. با تزریق در این منطقه میتوان خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد میشود که به آنها خط اخم گفته میشود و همچنین خطوط عرضی پیشانی را برطرف کرد.

تزریق بوتاکس را میتوان برای از بین بردن خطوط زیر چشم، اطراف لب، خط خنده و خط زیر و کنار گوشه های لب نیز استفاده کرد، منتها باید به میزان کم و توسط فرد بسیار مجرب انجام شود چون احتمال بروز عوارض در این نقاط بیشتر است بعلاوه خطوط ریز کنار چشم هم خیلی خوب به این تزریق جواب میدهند. چنانچه انتخاب بیمار و روش تزریق صحیح باشد نتایج برای این نقاط بسیار درخشان و راضی کننده است .

آیا میتوان با تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی به بالا بردن ابرو هم کمک کرد؟

بلی، چنانچه تزریق به روش خاصی انجام شود، کناره های ابرو به سمت بالا میرود که البته این امر مطلوب بسیاری از افراد بخصوص خانم هاست .

تزریق بوتاکس در چه مواردی نباید انجام شود؟

۱ ) کسانیکه سابقه حساسیت به این دارو را دارند .
۲ ) کسانیکه بیماریهای عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن دارند .
۳ ) حاملگی و شیردهی
۴ ) ابتلا به برخی بیماریها ی عصبی و روانی
۵ ) مصرف برخی داروها مخصوصا داروهای قلبی
۶ ) در کسانی که پوست خیلی ضخیم یا چین و چروک عمیق دارند نتیجه چندان مطلوبی ندارد .

آیا سن و جنس تاثیری در اثرگذاری بوتاکس دارد؟

خیر. مصرف آن در سنین بالاتر از ۲۰ سال (بمنظور زیبایی) مجاز است و زن و مرد نیز میتوانند ازآن استفاده کنند. تاثیر آن نیز در افراد مختلف مشابه است. تنها گروه کوچکی از افراد نسبت به این دارو مقاومند و تاثیری بر آنان ندارد که البته ربطی به سن و جنس ندارد.

عوارض بوتاکس

خوشبختانه عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی افراد از ضعف شکایت میکنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف میشود .

بیشتر عوارض موضعی است. تورم، کبودی و خون مردگی گاهی دیده میشود که تا یک هفته خود به خود برطرف میگردد .

مهمترین عوارض بوتاکس مربوط به ۳ چیز است، تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی نیستند.

در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند.

علامت اینها در پیشانی و اطراف چشم افتادگی ابرو، و بینی، افتادگی پلک، در اطراف دهان افتادگی دو گوشه دهان و اشکال در غذا خوردن، و در گردن اگر عمیق تزریق شود اشکال در بلع و صدا میگردد .

گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دوطرف صورت به دلیل تزریق نامساوی و یا تفاوت در جذب بوجود آید مثلا ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد .

باید در نظر داشت که تمامی این عوارض موقتی بوده و پس از ۲ تا ۳ ماه خوب میشود .

درصورت قطع تزریق بوتاکس پوست دچارافتادگی بیش از پیش نخواهد شد؟

خیر.این مشکل پیش نخواهد آمد و بعد از اتمام مدت اثر دارو عضلات آرام آرام شل خواهد شد و به حالت اول باز خواهد گشت اما افتادگی بیش از پیش نخواهد بود .

بوتاکس را می توان برای تمام نواحی صورت انجام داد؟

خیر.این امر برای تمام نواحی صورت امکان پذیر نخواهد بود.

زیرا به برخی از نواحی صورت نمیتوان بوتاکس را تزریق نمود و این کار باعث می شود فرم طبیعی صورت غیر طبیعی شود .

بعد از تزریق بوتاکس چه مواردی را باید رعایت کرد

  • برای اثر بخشی بیشتر آن به بیمار توصیه می گردد بین یک تا ۳ ساعت با عضلات صورت بازی کند (اخم کند و باز کند ولی محل تزریق را ماساژ ندهد) و تا ۴ ساعت نباید صورت را به سمت پایین خم کرد
  • شب تزریق بهتر است در حالتی که زیر سر بلند است بخواب برود.
  • دو هفته بعد از تزریق جهت روتوش لازم است دوباره به پزشک متخصص معالج مراجعه شود.
  • در صورت وجود هرگونه عیب و نقص قابل اصلاح یا عدم کارکرد در مناطق مورد تزریق، اقدام به اصلاح یا تزریق مجدد شود.
  • سنگینی و ورم پلک در پاره ای از موارد مخصوصا در کسانیکه برای بار اول اقدام به انجام این کار میکنند طبیعی بوده و بعد از چند هفته بهبود می یابد.
  • ندرتا مواردی از حساسیت به ویژه در خانمهای میان سال و مسن در تزریق روتوش مخصوصا در تزریق اول یا دوم بصورت ورم شدید پیشانی و اطراف چشم دیده میشود که علیرغم ظاهر ترسناک و پر سرو صدا با توجه و درمان صحیح توسط پزشک متخصص سریعا بر طرف میشود و جای نگرانی ندارد.
  • نکته آخر اینکه بوتاکس بیش از نود در صد از چروک ها را با قدرت تمام باز می کند و تنها ده در صد از چروک ها را وا می گذارد تا با روش های دیگر مانند تزریق ژل و یا استفاده از روش های جوانسازی پوست ،  درمان شوند و عملا بدون بوتاکس کار روی چروک ها حتی با بهترین روش ها و کرم ها، بدون نتیجه است.