آیا خانم ها می توانند صورتشان را شیو کنند ؟

انسانها همیشه در حال مقابله با موهای زائد هستند.مخصوصا، ما خانم ها از موی زائد صورت شاکی هستیم وآرزو میکردیم ای کاش بجای آن موهای سرمان بیشتر و بهتر بود.

راههای دردناک و خشن زیادی برای برطرف کردن موی زائد اختراع شده است مانند کندن مو با موچین، اپسلاسیون با واکس شکری، اصلاح کردن با تیغ، درماپلنینگ یا برداشتن لایه های مرده ی پوست، بند انداختن، کرم های موبر، کرم های ضد رویش مو مانند وانیکا  (Vaniqa) یا افلورنیتین، الکترولیز، لیزر موهای زائد و درمان با امواج رادیویی مایکروویو.

پس تعجبی ندارد که بسیاری از خانم ها به متد اولیه ی اصلاح کردن مو با تیغ که مردان صدها سال انجام می دهند برگشته اند.

مزایای اصلاح موی صورت

بهترین مزیت شیو یا اصلاح کردن، بدون درد بودن آن است. همچنین، تاثیر آن بسته به سرعت رشد موی شخص از چند ساعت تا چند روز ماندگار است. دیگر اینکه، اصلاح کردن پوست را لایه برداری نیز می کند، بنابراین صورت نرم و شفاف می شود.

معایب اصلاح موی صورت

معایب این روش همان ها  هستند که در موقع اصلاح کردن نقاط دیگر بدنتان بروز می کنند، مانند آزردگی، قرمزی و بریدن ناخواسته پوست، بسته شدن راه رویش مو و عفونت.

سوالی متادول که در مورد اصلاح پرسیده می شود اینست: آیا اصلاح کردن باعث می شود مو کلفت تر و زبر تر شود؟ پاسخ منفی است. فولیکولهای مو برای رشد در اندازه و ضخامت خاصی برنامه ریزی شده اند.

این برنامه  در طول عمر بسته به سن، دارو، هورمون ها و عوامل دیگر قابل تغییر است. اصلاح کردن نمی تواند تغییری در آن ایجاد کند.

وقتی که یک تار مو توسط تیغ بریده می شود، انتهای مو در حین رویش کمی زبرتر بنظر می رسد.

ابزار اصلاح

در حالیکه صورت مردان غالبا محل رویش موی ترمینال (terminal hairs) (موی زبر و کلفتی که در اثر هورمون های مردانه ایجاد می شود) است، موی صورت خانم ها از نوع ولوس (vellus hairs) (مویی به رنگ روشن و نازک که مانند پرز میوه ی هلو است) می باشد.

 به همین خاطر، لازم نیست خانم ها از ژیلت چهارلبه و با تکنولوژی پیشرفته که مخصوص موی زبر مردانه طراحی شده اند استفاده کنند، بلکه ژیلت های تک لبه ظریف در انواع متنوع دستی و برقی برای اینکار موجود است.

این ژیلت های ظریف برای اصلاح کردن موی پرز مانند صورت مخصوصا در ناحیه ی چانه و پشت لب بکار می روند.

پس از اصلاح صورت از مصرف مواد و داروهایی که ممکن است موجب آزردگی پوست صورت شوند مانند تونر ها، رتینوئید و هیدروکسی اسیدهای آلفا و بتا خودداری کنید.

برای تسکین پوست اصلاح شده بهتر است از مرطوب کننده ساده و بدون عطر و یا از سرم اسید هیالورونیک استفاده کنید.

بهتر است یک تیغ را فقط مخصوص اصلاح صورت نگه دارید. برای برطرف کردن موی بدن مخصوصا در ناحیه ی زیربغل و کشاله ی ران تیغ جداگانه ای استفاده کنید.

موهای این نواحی زبرتر و توازن موجودات ذره بینی مانند باکتری در این نواحی با پوست صورت فرق می کند.

اگر خانمی متوجه رویش غیرعادی موی صورتش بشود، بهتر است به پزشک متخصص پوست یا درماتولوژیست مراجعه کند چون این مورد ممکن است ناشی از عدم توازن هورمونی  مانند سندرم پلی کیستیک تخمدان باشد.

خانم هایی که موی صورتشان زبر است و یا موی زیر پوستی در چانه و گردن دارند بهتر است صورتشان را اصلاح نکنند، چون در اثر اصلاح کردن برآمدگی هایی روی پوستشان ظاهر می شود که به نام سودوفولیکولیت (pseudofolliculitis)  شناخته می شود.

این عارضه بیشتر در آقایان رخ میدهد و می‌تواند به شکل گیری راش تحریک کننده همراه با تاول و جوش هاي عفونی نیز منجر شود.

این عارضه با اصلاح کردن صورت تشدید می شود. عوارض دیگر عفونت فعال مانند تبخال که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد میشود و جوشهای متورم و آکنه کیستی هستند که شیو کردن این نوع جوش ها از آنها زخمی باقی میگذارد که اثر آن (اسکار زخم) باقی می ماند.