مسدود شدن فولیکولهای مو

اگر  رشد مو در نواحی ای از پوست که تعداد زیادی غدد چربی و عرق داشته باشد مسدود شود، برآمدگی ای شبیه جوش روی پوستتان تشکیل می دهد.

این برآمدگی ها معمولا در نقاطی از پوست که جوش نمی زنند بوجود می آیند. به مرور زمان ممکن است دردناک و عفونی شده و اثرشان باقی بماند.

این عارضه (hidradenitis suppurativa (HS) or acne inversa) هیدرادنیت چرکی نامیده می شود و زمانی اتفاق می افتد که بدنه های ستون مانند محل رشد مو بلوکه یا مسدود می شوند و مو دیگر نمی تواند از پوست بیرون بیاید.

برای این عارضه درمان قطعی وجود ندارد، فقط می شود از شدت التهاب کاست. داشتن سبک زندگی سا لم هم برای پیشگیری از این عارضه بسیار موثر است.

چه عواملی در انسداد فولیکولهای مو نقش دارند؟

این عوامل به طور قطع شناخته نشده اند. از دیدگاه بسیاری هورمون ها در این مورد نقش دارند، چون در هنگام بلوغ و یا سیکل ماهانه خانم ها این بر آمدگی ها بیشتر روی پوست نمایان می شوند. این عارضه در خانم ها سه برابر بیشتر از آقایان ایجاد می شود.

عامل دیگر ممکن است سیستم ایمنی بدن شما باشد. اکثر افراد هر از چند گاه مسدود شدن فولیکولهای مو را تجربه می کنند؛ ولی، در مورد مبتلایان به اچ اس یا هیدراتیت سوپراتیوا (هیدراتیت چرکی)، بدن به مسدود شدن فولیکولها واکنش شدیدتری نشان می دهد.

عامل دیگر وراثت و ژن ها هستند؛ یک سوم کسانی که به عارضه ی هیدرادنیت چرکی مبتلا هستند، آن را به ارث برده اند.

از نظر پزشکان، ناتوانی در رعایت کردن بهداشت بدنتان در حد عالی و یا انتقال بیماری از شخصی به شما دلایل ایجاد هیدرادنیت چرکی نیستند و جزو عوامل بروز این عارضه به حساب نمی آیند.

عواملی که ایجاد برآمدگی ها انسداد مو را تحریک میکنند:

مصرف سیگارو دخانیات، داشتن افزایش وزن، سیکل ماهانه ی خانم ها، تغییرات هورمونی، گرما و تعرق بدن

علائم هیدرادنیت چرکی چیست؟

در ابتدا فولیکولهای مو مسدود شده برآمدگی هایی شبیه جوش ایجاد می کنند. معمولا در نقاطی از پوست که به هم ساییده می شوند -مثل زیر بغل و کشاله ی ران- بیشتر بوجود می آیند.

در خانم ها، این عارضه در ناحیه تناسلی ، بالای ران و زیر سینه هم اتفاق می افتد. در مردها بیشتر در ناحیه ی تناسلی و اطراف مقعد وجود دارد.

برآمدگی ها ممکن است ایجاد و پس از مدتی محو شوند و یا باقی بمانند. احتمال دارد در یک ناحیه از بدن مداوما تکرار شوند و یا در نقاط مختلف ایجاد شوند.

در صورت تشدید وضعیت موارد زیر بروز می کنند:

  • برآمدگی های عمقی که دردناکند
  • ترکیدن برآمدگی ها و یا خارج شدن مایعات با بوی ناخوشایند
  • باقی ماندن جای زخم (اسکار) بعد از درمان. به مرور زمان شاید ضخیم تر هم بشوند.
  • پوست به خاطر ایجاد خطوط عمیق به نام ترکت حالت اسفنجی پیدا می کند. ترکت ایجاد زخمی تونل مانند همراه با چرک است که درون پوست در هر عمق و جهتی گسترش پیدا کرده و بافت های نرم را درگیر می کند.
  • عفونت
  • سرطان پوست ( این مورد به ندرت اتفاق می افتاد).

احتمال دارد این علائم به سرعت عوض شوند. بنابراین، فولیکولهای مسدود شده در مراحل مختلف متفاوت به نظر می رسند.

یک هفته برآمدگی هایی که از آنها مایعات خارج می شود روی پوستتان ظاهر می شوند و بعد از آن محو می شوند.

در صورتیکه این برآمدگی ها را روی پوستتان مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. پس از معالجه، پوست از این عارضه پاک شده و از تشکیل برآمدگی های بیشتر نیز پیشگیری می شود.