تب خال چیست؟

تب خال تاول هایی دردناک است که بوسیله ی نوعی ویروس بوجود می آید. اما این ویروس موجب گرفتگی بینی و عطسه نمی شود، بلکه عامل آن عفونت ویروس هرپس سیمپلکس یا اچ اس وی herpes simplex virus (HSV)  در بدن است.

علائم ویروس تب خال :

تب خال می تواند هرجایی در بدن ظاهر شود. اغلب در اطراف دهان و لب بوجود می آید.

همچنین ممکن است روی بینی، گونه ها و انگشتان دست ایجاد شود.

بعد از ظاهر شدن معمولا باز شده و مایعی از آن تراوش می کند. سپس پوششی زرد رنگ و دلمه مانند روی آن را می گیرد. در نهایت هم خشک می شود و می افتد و زیر آن پوست جدید تشکیل میشود.

تب خال 7 تا 10 روز بر روی پوست می ماند و تا زمان تشکیل پوسته ی خشک روی آن ممکن است به نقاط دیگر پوست هم سرایت کند.

چه کسی به تب خال مبتلا می شود؟

تقریبا همه ی افراد. 90 درصد از مردم حداقل یکبار در زندگی تب خال میزنند. علائم تب خال در اولین باری که به آن مبتلا می شوید در شدیدترین حد خود است. گاها کودکانی که تب خال میزنند به شدت بیمار می شوند. بعد از اولین باری که تب خال زدید، بدنتان آنتی بادی تولید می کند و دیگر این عفونت تکرار نمی شود. گرچه، حدود 40 درصد از بزرگسالان به طور مداوم تب خال می زنند.

تب خال به طور کلی عارضه ی جدی ای به حساب نمی آید اما در افرادی که مبتلا به بیماری ایدز هستند و یا سیستم ایمنی بدنشان بوسیله ی بیماریها و داروها تضعیف شده پرمخاطره است.

اگر مبتلا به اگزمای حاد هستید، احتمال دارد تب خال در تمام بدنتان پخش شود. تب خال در مواردی تبعات پیچیده ای را به همراه دارد. اگر عفونت به چشم برسد دیدتان را مختل می کند. اگر به مغز برسد منجر به مننژیت ( التهاب پرده ی مننژیت ) یا انسفالیت ( آماس مغز ) می شود.

دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس عامل ایجاد ویروس هستند. اچ اس وی نوع یک و اچ اس وی نوع دو  (HSV type 1 and HSV type 2).

عامل تب خال اچ ای وی نوع یک است. اگر با افرادی که مبتلا به این نوع ویروس هستند در تماس باشید مثلا شخصی که ناقل ویروس است را ببوسید و یا از تیغ، ظروف ویا حوله ی مشترک استفاده کنید شما هم مبتلا می شوید.

هر دو نوع ویروس اچ اس وی باعث ایجاد تبخال تناسلی می شوند. رابطه ی جنسی دهانی عامل گسترش آن است. غالبا تبخ ال تناسلی از طریق اچ اس وی نوع دو بوجود می آید.

امکان دارد حتی 20 روز بعد از تماس با شخص آلوده به این ویروس مبتلا شوید. زمانی که ویروس وارد بدن شود، اطراف همان ناحیه که از آن وارد شده تب خال تشکیل می شود.

دو روز قبل از حمله ی ویروس در آن ناحیه، احساس خارش می کنید یا  پوستتان حساس می شود.

مواردی که بروز تب خال را تحریک می کند:

خوردن بعضی مواد غذایی، استرس، تب، آلرژی، آفتاب سوختگی و خود ارضایی.

برای محافظت از دیگران وقتی دچار تب خال هستید:

کسی را نبوسید، چنگال، چاقو، قاشق، لیوان، حوله، بالم یا رژ لب و تیغ مشترک استفاده نکنید و از رابطه ی جنسی دهانی نیز بپرهیزید.

علائم تب خال:

  • تاول های قرمز و دردناک حاوی مایع، زخم ها ی اطراف لب و در انگشتان که می خارند یا سوزش دارند.
  • لثه ای که به رنگ قرمز تیره در امده، ورم کرده و حساس شده
  • تب همراه با علائم آنفولانزا، ورم گره های لنفی در گلو بعد از اولین حمله ی ویروس. در تبخال های مداوم این اتفاق نمی افتد.
  • حس گزگز و خارش در محل تبخال قبلی

در صورت بروز علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • تب بالا و لزر. تب بالا خطرناک است.
  • اگر زخم تب خال بسیار دردناک است. شاید نیاز به مسکن داشته باشید.
  • اگر تب خال گسترش پیدا کند. در این مورد به ضد ویروس نیاز دارید.

در مقاله ی بعدی به درمان های خانگی و علمی تبخال می پردازیم