درمان خانگی تعریق زیاد

عرق کردن راهی است که بوسیله ی آن بدن ما دمای خود را کنترل می کند. همانطور که در مقاله ی قبل گفته شد، اگر دست ها و نقاط دیگر بدنتان به طور مداوم عرق می کنند و خیس اند، احتمالا دچار هایپرهیدروسیس یا تعریق بیش از حد هستید.

در این عارضه فرد بدون دلیل مشخصی عرق می کند. عرق لباسهایتان را خیس کرده و در روابط اجتماعی مخصوصا دست دادن باعث خجالتتان میشود.

شاید بسیاری از افراد این عارضه را خفیف و بی اهمیت تلقی کنند. این در حالی است که تعریق مفرط گاها بیانگر مشکل جدی تری در بدن شماست، مانند دیابت، شروع یائسگی در خانم ها، افت قند خون، تیروئید پرکار، حمله ی قلبی، اختلال سیستم عصبی و یا عفونت.

اگر این عوامل موجب تعریق بیش از حد شده باشند، حتما نشانه های دیگری نیز به همراه دارند، مانند لرز، درد قفسه ی سینه، تهوع، سرگیجه و یا تب که در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

هنگامیکه تلاش می کنید تا تعریق بیش از حد بدنتان را با اسپری های ضد عرق یا انواع دیگر درمان که توسط پزشکتان تجویز شده است برطرف کنید، بد نیست چند درمان خانگی را هم برای کاهش تعریق بدنتان امتحان کنید.

در ادامه چند شیوه برای کنترل این مشکل را معرفی می کنیم:

لباس های سنگین که باعث تشدید تعریق می شود را نپوشید

لباس های سبک با بافت نخ و ابریشم که به بدنتان اجازه ی نفس کشیدن می دهند را انتخاب کنید. اگر قرار است ورزش کنید یا مدتی در هوای باز بمانید حتما یک تیشرت اضافه همراه داشته باشید. پاهایتان هم عرق می کنند؛ بنابراین، جورابهایی بپوشید که عرق را جذب کنند. جنس پولیپرو و پشم مرینوس مناسبند.

هر روز دوش بگیرید

هر روز دوش بگیرید و از صابون ضد باکتری برای از بین بردن باکتری هایی که در پوستتان وجود دارند و منجر به بوی بد عرق می شوند استفاده کنید.
پس از استحمام پوست خود را کاملا خشک کنید و بعد اسپری ضد عرق را بکار برید.

استفاده از پد جاذب

در زیر بغل و داخل کفش هایتان از پدهای جاذب عرق استفاده کنیدتا هم جلوی لک شدن لباسها و هم بوی بد گرفته شود.

غذای تند نخورید

وقتیکه به رستوران مکزیکی مورد علاقه تان میروید بوریتو هالوپینو با مارگاریتا سفارش ندهید.
چون غذای فلفلی و دارای ادویه تند و همچنین الکل تعریق را تشدید می کنند. نوشیدنی های داغ مانند چای و قهوه هم همینطورند.

جوش شیرین:

این ماده یک درمان ارزان و سریع برای تعریق دست است. اغلب مردم یک جعبه جوش شیرین در آشپزخانه یا حمام خانه ی خود دارند.

تاثیر جوش شیرین بر سفید کردن دندان به اثبات رسیده؛ اما، حتما نمیدانید جوش شیرین به عنوان ضد عرق هم بسیار موثر است. چون این ماده یک آلکالین است؛ بنابراین، می توانید به کاهش و تبخیر عرق کمک کند.

چند قاشق چای خوری جوش شیرین را آب مخلوط کرده تا به شکل خمیر در بیاید. این خمیر را به مدت پنج دقیقه بین کف دست هایتان بمالید و بعد دست هایتان را بشورید.

سرکه سیب:

اگر گرفتار هایپرهیدروسیس هستید، سرکه ی سیب ارگانیک با توازن سطح پی اچ PH در بدنتان کف دستانتان را خشک نگه می دارد.

برای بدست آوردن نتیجه بهینه بگذارید شب تا صبح روی دستهایتان بماند. همچنین دو قاشق غذاخوری از این سرکه را در رژیم روزانه تان بگنجانید. سرکه سیب با عسل، آب و آبمیوه طعم بهتری دارد.

برگ گیاه مریم گلی:

افزودن این گیاه به غذایتان یا نوشیدن چای آن تعرق دستتان را متوقف می کند؛ همچنین می توانید این گیاه را در کیسه ی کوچک پارچه ای در جیبتان نگهداری کرده تا با تماس با آن تعرق دستتان کم شود.

خاصیت منقبض کننده ی این گیاه دارویی چربی پوست و عرق را برطرف می کند؛ این خاصیت حتی بوی نامطبوع ناشی از عرق را هم کاهش می دهد.

برای بدست آوردن نتیجه ی بهینه یک مشت برگ مریم گلی را در آب قرار داده و دست هایتان را به مدت بیست دقیقه در آن قرار دهید.

بهتر است قبل از نوشیدن چای مریم گلی با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید این گیاه با داروهایی که مصرف می کنید تداخلی پیدا نخواهد کرد.