درمان تعریق زیاد

درمان تعریق زیاد و بیش از حد نرمال یا هایپرهیدروسیس، مشکلی جدی و خجالت آور است ، اما این عارضه قابل درمان است. قبل از اینکه تصمیم بگیرید خود را زیر بلوزهای گشاد پنهان کنید یا  به جایی که آب و هوای سردتری دارد کوچ کنید، این تکنیک های اثبات شده را برای درمان تعریق زیاد امتحان کنید:

استفاده از ضد عرق ها

آسانترین راه برای حل مشکل تعرق بیش از حد، استفاده از مام یا اسپری ضد عرق است. روزانه بسیاری از مردم از آنها استفاده می کنند. اکثر ضد عرق ها حاوی نمک آلومینیوم اند.

وقتی آنها را استفاده می کنید با تشکیل پوششی بر روی پوست از تعرق جلوگیری می کنند. این محصولات را به راحتی می توانید از هایپرمارکت یا داروخانه تهیه کنید یا پزشک آن را تجویز کند.

ابتدا از یک ضدعرق که در داروخانه ها بصورت آزاد فروخته می شود استفاده کنید و اگر نتیجه نداد از پزشک خود  کمک بخواهید.

بسیاری از ضد عرق ها معطرند. عطر خوش، تاثیری بر کم کردن عرق ندارد؛ اما، بدن را خوشبو می کند.

این محصولات تنها قابل استفاده در زیر بغل نیستند، بلکه می توان از آنها در نواحی دیگر بدن مانند دستها و پاها نیز استفاده کرد؛ حتی می توانید در مرز پوست و محل رویش مو هم آن را بکار برید.

از ضد عرق فقط هنگام صبح استفاده نکنید؛ می توانید شب قبل از خواب نیز آن را بکار ببرید تا در خواب تعریق کمتری داشته باشید.

راههای دیگر درمان:

اگر مصرف ضد عرق ها نتیجه ای نداشت و مانع تعریق بیش از حد بدنتان نشد، احتمالا پزشک یکی از موارد زیر را جهت درمان تعریق زیاد تجویز می کند:

1- یونتوفورسیس

در طی این درمان، دست ها و پاهای بیمار درون یک سینی کم عمق حاوی آب که جریان الکتریکی ضعیفی در آن وجود دارد به مدت 20 تا 30 دقیقه قرار داده می شود.

هیچکس به طور قطع نمی داند که این درمان چگونه عمل می کند، هرچند، کارشناسان معتقدند که این روش مانع از رسیدن عرق به سطح پوست می شود.

تکرار این درمان چند بار در هفته لازم است، پس از چند جلسه، درمان تعریق زیاد پوست متوقف می شود.

اگر طرز کار این محصول را بدانید می توانید یک عدد را خریداری کرده و در خانه استفاده نمایید. برای برخی از افراد تنها چند بار استفاده در ماه کافیست.

گرچه روش یونتوفورسیس بی خطر است، به این علت که در آن از جریان برق استفاده می شود، برای خانم های حامله، اشخاصی که باتری قلب یا فلز در بدنشان دارند و آنهایی که دچار بیماری قلبی یا صرع هستند توصیه نمی شود.

2- تزریق بوتاکس

 راه حل دیگر تعریق مفرط تزریق بوتاکس یا سم بوتولینوم ای  (botulinum toxin A)  است. این همان دارویی است که برای از بین بردن چروک ها استفاده می شود.

تزریق بوتاکس در زیر بغل برای درمان تعریق بیش از حد مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا FDA) ) قرار گرفته است.

بعضی پزشکان آن را در کف دستها و پاها نیز تزریق می کنند.

طرز عمل بوتاکس اینگونه است که مانع از آزاد سازی ماده ی شیمیایی می شود که مسئول فرستادن سیگنال فعال سازی غدد تعریق است.

ممکن است نیاز به انجام چند جلسه تزریق داشته باشید. اما، نتیجه ی مطلوب آن تا حدود یک سال ماندگار است.

3- داروهای آنتی کلینرژیک

اگر هیچکدام از روش های درمانی که در بالا ذکر شده برای شما بی نتیجه بوده است، احتمالا پزشک داروهای آنتی کلینرژیک را تجویز می کند. آنتی ‌کولینرژیک‌ به داروها یا ترکیباتی اطلاق می‌شود که فعالیت پیام‌رسان‌ عصبی استیل کولین را مسدود می‌کنند.

این داروها یا ترکیبات به ساختارهای مشابه‌ی استیل کولین (که با نام گیرنده شناخته می‌شوند) در سرتاسر بدن می‌چسبند، و دستیابی به تاثیرات معمول را برای این پیام‌رسان عصبی غیر ممکن می‌کنند.

داروهای آنتی کلینرژیک خوراکی مانع از فعالیت غدد عرق می شوند. اما این داروها قابل استفاده برای همه نیستند چون باعث بروز عوارض جانبی مانند تاری دید، تپش قلب و اختلالات ادرار می شوند.

4- جراحی

شاید تابحال در مورد تبلیغات عمل جراحی برای متوقف کردن عارضه ی تعریق بیش از حد شنیده اید. این نوع جراحی تنها برای افرادی که از هایپرهیدروسیس حاد رنج می برند و راههای درمانی دیگر برایشان نتیجه ای نداشته است، توصیه می شود.

در طی عمل جراحی پزشک غده های عرق را بریده، خراشیده و یا با ساکشن آنها را بیرون میکشد.

روش دیگر endoscopic thoracic sympathectomy (ETS) یا ای تی اس نامیده می شود که در آن جراح شکاف های کوچکی در پوست ایجاد کرده و عصب های فعال کننده ی غدد عرق در زیربغل بیمار را می برد. این روش درمانی بسیار موثر است.

اما، برای کسانی به کار برده می شود که به هیچ درمانی جواب مطلوب نداده اند. آنچه که در ای تی اس انجام می شود برگشت پذیر نیست. همچنین اثر زخم (اسکار) این جراحی به جا می ماند.

یکی از عوارض جانبی این عمل تعریق جبرانی است؛ به این معنی که بدن تعریق در یک ناحیه را متوقف کرده، ولی شروع به تعریق در ناحیه ای دیگر مانند صورت یا سینه می کند تا تعریق نکردن ناحیه ی قبلی را جبران کند.

در مقاله ی بعدی به درمان های خانگی تعریق زیاد خواهیم پرداخت.