آیا دندان من عفونت دارد ؟

عفونت دندان زمانی اتفاق می افتد که ریشه ی آن بوسیله ی باکتری آلوده شده و اطرافش چرک تشکیل شود. این عفونت را آبسه پریاپیکال  (periapical abscess) نیز می نامند.

علائم عفونت دندان

در بعضی موارد و نه همیشه، اطراف دندان چرکی دردناک می شود. اگر درد احساس شود، معمولا دندان تیر میکشد و ضربان دارد.

هنگامی که به دندان فشار وارد می آید، این درد تشدید می شود. همینطور، احتمال دارد درد به فک و دیگر نواحی صورت  (اطراف دندان) گسترش پیدا کند.

ممکن است موارد زیر نیز اتفاق بیافتد:

  • حساسیت به دمای سرد یا داغ
  • ورم لثه
  • احساس بوی بد در دهان هنگامیکه با دندان چرکی چیزی می جوید.

اگر همزمان با ورم صورت، تب هم دارید و یا در بلعیدن و تنفس هم مشکل دارید، حتما باید به اورژانس مراجعه کنید. زیرا در این صورت احتمالا عفونت به دیگر نقاط بدنتان نیز گسترش پیدا کرده است.

علل عفونت دندان

این نوع عفونت زمانی اتفاق می افتد که حفره ای در دندان پر نشده است یا دندان صدمه دیده باشد. باکتری ها از طریق حفره یا شکستگی و ترک وارد شده و به ریشه ی دندان راه می یابند.

در صورتیکه در رژیم خود شکر زیادی مصرف می کنید یا حداقل دو بار در روز دندانهایتان را مسواک نزنید، احتمال دچار شدن به این مشکل بیشتر می شود.

مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین به رشد باکتری کمک می کنند و در نتیجه حفره های دندان بزرگتر می شوند.

تشخیص عفونت دندان

دندان چرکی به خودی خود خوب نمی شود. اگر علائم آن را احساس می کنید، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. درمان دندان چرکی بسیار مهم است؛ چون، در صورت نادیده گرفته شدن به فک یا نواحی دیگر بدن مانند گردن و سر نیز منتقل می شود.

اگر بدن شما به علت ابتلا به بیماریهایی مانند اچ آی وی (HIV) یا ایدز سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد، خطر بیشتر است.

داروهایی مانند داروهای سرطان کار بدن را در دفاع از عفونت ها سخت تر می کند.

پزشکتان برای فهمیدن اینکه آیا در دهانتان دندان چرکی دارید، روی دندانتان ضربه کوچکی وارد می کند، اگر هنگام این تماس دندانتان درد گرفت، حتما چرکی است.

به شما توصیه می کند یک عکس ایکس ری از دندانتان  بگیرید. با دیدن این عکس دندانپزشک تشخیص می دهد که در دهانتان دندان چرکی دارید یا نه و همینطور احتمال اینکه این عفونت به نقاط دیگر نیز منتقل شده است را نیز بررسی میکند.