در این مقاله به بررسی عوارض برنزه کردن پوست در سالن های زیبایی می پردازیم که سلامت شما را به طور جدی در معرض خطر قرار می دهد .

با استفاده از لامپهای فرابنفش و تخت های برنزه (حمام آفتاب) به شما این اطمینان داده می شود که پوستتان به مدت یک سال برنزه می ماند.

اما اشعه ی فرابنفش (UV)  که از این دستگاهها ساطع میشود، سلامتی شما را به طور جدی در معرض خطر قرار می دهد.

 دکتر شارون میلر که یک دانشمند و متخصص بین الملی در حوزه ی اشعه ی فرابنفش و برنزه شدن در مرکز  FDA(سازمان غذا و دارو آمریکا) می گوید: گرچه بعضی فکر می کنند که برنزه شدن ظاهر پوستشان را درخشان و زیبا می کند، برنزه شدن در واقع یک آسیب پوستی است.

او می گوید: رنگ برنزه واکنش پوست به قرار گرفتن در معرض اشعه ی UV است. پوست برای دفاع در برابر این نور که به منزله ی یک مهاجم تلقی می شود، ملانین ( رنگدانه ای که پوست را تیره می کند ) بیشتری تولید می کند که به مرور زمان، پیری زودرس پوست و در مواردی هم سرطان پوست را در پی دارد.

دو نوع اشعه ی UV (فرابنفش) که به پوست نفوذ می کنند اشعه های UV-A و UV-B هستند. اشعه های UV-B به لایه های سطحی پوست نفوذ کرده و باعث سوختن پوست در اثر آفتاب سوختگی میشود.

درحالیکه، اشعه های UV-A  به لایه های عمیقتر پوست نفوذه می کند و مسئول واکنش آلرژیک مانند جوش و دانه های قرمز پوستی است. هر دوی این اشعه ها به پوست آسیب می رسانند و ممکن است منجر به سرطان پوست شوند.

سالن های برنزه از لامپ هایی استفاده می کنند که هر دوی این اشعه ها از آنان ساطع میشود.

خطر سرطان

 بر طبق یافته های انستیتو ملی سرطان  National Cancer Institute (NCI)قرار گرفتن در معرض اشعه ی UV – نور آفتاب یا منابع مصنوعی مانند لامپ فرابنفش که در تخت های برنزه استفاده می شود، ریسک پیشرفت سرطان پوست را بالا می برد.

ملانوما- حادترین نوع سرطان پوست- با آفتاب سوختگی های شدید در سنین جوانی مرتبط است.

در جولای ۲۰۰۹ آژانس ملی تحقیقات سرطان International Agency for Research on Cancer (IARC) ، بخشی از سازمان جهانی سلامت، به این نتیجه رسیده است که اشعه UV منتشر شده از تخت های برنزه بیشتر از آنچه قبلا تصور می کردیم مضر است.

IARC این دستگاهها را جزو پرخطرترین گروه دستگاههای سرطان زا قرار داد، در حالیکه، قبلا این دستگاهها در گروه احتمالا سرطان زا جای داده شده بود.

شکل گیری بیماری سرطان فرآیندی است که دهه ها زمان میبرد. بنابراین IARC سالن های برنزه را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمیکند تا آنها را در برابر خطر بالای ابتلا به ملانوما و دیگر انواع سرطان پوست محافظت کند.

یافته های IARC برپایه نتایج ۱۹ مطالعه ای که در مورد دستگاههای برنزه در طی ۲۵ سال انجام شده، بدست آمده است.

در این مطالعات موارد زیر به اثبات رسیده است:

  • ارتباط برنزه شدن در فضای بسته و دونوع سرطان پوست به نامهای اسکوآموس سل کارسینوما و ملانوما
  • ارتباط بین اشعه ی UV منتشر شده از دستگاههای برنزه و سرطان چشم به نام آکیولر ملانوما
  • اشعه های UV-A و UV-B به دی ان آ (DNA) آسیب می رسانند که این عامل منجر به سرطان پوست در حیوانات آزمایشگاهی و همینطور انسانها میشود.
  • هنگامیکه استفاده از تخت های برنزه قبل از سن ۳۵ سال شروع شود، ریسک ابتلا به ملانوما پوست ۷۵ درصد افزایش می یابد.

دکتر رون کازمرک اپیدمیولوژیست در FDA که به بررسی یافته های  IARC پرداخته می گوید: این یافته ها محدودیت هایی دارد. به عنوان نمونه دقیق نبودن اطلاعات افراد در مورد تجربه های برنزه شدن، ندانستن مقدار اشعه آزاد شده توسط دستگاه و ناتوانی در درک اثرات برنزه شدن در فضای باز و بسته در افراد، نارسایی های احتمالی هستند.

هرچند، IARC به این نتیجه رسیده است که بین دستگاههای برنزه کننده ی پوست و خطر ملانوما ارتباط مستقیم وجود دارد.

سایر عوارض برنزه کردن پوست

پیری زودرس:

برنزه کردن به از دست رفتن حالت کشسانی پوست و در نتیجه نمودار شدن چین و چروک می انجامد. بعد از گذشت چند سال برنزه کردن، پوست غیرمنعطف و مثل چرم خشک میشود.

سرکوب سیستم ایمنی:

پرتو UV-B عملکرد درست دستگاه ایمنی و سیستم طبیعی دفاع از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و در اثر آن بدن شما در برابر بیماری – مانند سرطان- آسیب پذیر می شود.

آسیب به چشم:

قرار گرفتن در معرض اشعه UV آسیب جبران ناپذیری به چشم ها وارد می کند.

واکنش آلرژیک:

افرادی که به پرتو UV حساسند، جوش های کوچک روی پوستشان ظاهر می شود که دارای خارش و دیگر عارضه های منفی هستند.

مدافعان دستگاههای برنزه ادعا می کنند که استفاده از این دستگاهها بی خطرتر از برنزه شدن در آفتاب است.

چون، شدت تابش اشعه و زمان آن تحت کنترل است. البته مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. حقیقت اینست که لامپ فرابنفش خطرناکتر از نور آفتاب است.

چون، شدت آن در تمام روزهای سال ثابت است، این درحالیست که شدت اشعه خورشید بسته به موقع روز، فصل و ابری بودن آسمان متغیر است.

برنزه شدن در کودکان و نوجوانان

سازمان FDA به ویژه در مورد کودکان و نوجوانانی ابراز نگرانی می کند. قرار گرفتن متناوب در معرض اشعه UV منجر به آفتاب سوختگی و افزایش ریسک ابتلا به ملانوما می شود.

به همین علت، FDA استفاده از کرم ضد آفتاب را برای کودکان توصیه می کند. بر طبق گزارش NCI خانم هایی که بیشتر از یک بار درماه از تخت های برنزه استفاده می کنند، ۵۵ درصد بیشتر مستعد ابتلا به ملانوما هستند.

مشتریان اصلی تخت های برنزه دختران نوجوان و خانم ها هستند.

دکتر کازمرک می گوید: افراد جوان ممکن است تصور کنند که در برابر سرطان آسیب پذیر نیستند. باور اینکه آنها نیز موجوداتی فانی هستند برایشان مشکل است.

از ۶۸۰۰۰ نفری که امسال در آمریکا به ملانوما مبتلا شده اند؛ یک نفر از هشت نفر جان خود را از دست می دهد.

بر طبق گزارش آکادمی پوست آمریکا ، ملانوما دومین سرطان شایع بین خانم های ۲۰ تا ۲۹ ساله است.

بعضی ایالت ها به دنبال تصویب قانونی برای ممنوع کردن تخت های برنزه برای افراد زیر ۱۸ سال هستند.

در ایالت های دیگر هم افراد کم سن و سال باید رضایت والدین را کسب کنند یا والدین همراهشان باشند.

استاندارد FDA در مورد لامپ های فرابنفش اینست که لامپها دارای برچسب حد مجاز تابش باشند. اینکار خطر دستگاهها را برای مصرف کنندگان کاهش می دهد.

به سازندگان لامپها وسالن های برنزه توصیه شده است که در این برنامه درطی هفته ی اول بیش از سه جلسه مجاز نیست.

 در طی تحقیقاتی که توسط NCI  انجام گرفت، از دانش آموزان کالج خواستند تا به عنوان مشتری در ۵۰ ایالت با ۳۶۰۰ سالن برنزه تماس بگیرند و خود را دختری نوجوان و ۱۵ ساله معرفی کنند که مایل به دانستن برنامه برنزه کردن پوست است.

کمتر از ۱۱ درصد سالن ها از برنامه استاندارد FDA -که سه جلسه یا کمتر را درطی هفته ی اول استفاده از دستگاه توصیه می کند- پیروی می کردند.

حدود ۷۱ درصد سالن ها اجازه ی برنزه شدن را در تمام هفت روز هفته ی اول به یک دختر نوجوان میدادند. خیلی ها هم برنزه کردن مداوم و نامحدود را همراه با بسته های تخفیف قیمت تبلیغ می کردند.

استفاده از ۸۷ درصد این دستگاهها برای نوجوانان نیاز به کسب به رضایت والدین دارد. بسیاری از والدین هم به فرزندان نوجوان خود این اجازه را میدهند یا شخصا آنها را همراهی میکنند.

قوانین FDA

FDA محصولاتی را که پرتو آزاد می کنند- مانند لامپهای فرابنفش و محصولاتی که درون آنها این لامپ بکار رفته است مانند تخت برنزه و اتاقک برنزه- را کنترل می کند.

همچنین FDA بر دستگاههای پزشکی نظارت کرده و آنها را به سه کلاس ( درجه) تقسیم می کند:

کلاس ۱ ، ۲ و ۳٫

کلاس ۱ کمترین خطر را دارند و در نتیجه نظارت کمی روی آنها اعمال می شود.

کلاس ۲ مانند لامپهای فرابنفش خطر بالاتری نسبت به کلاس ۱ دارند و طبعا برای اطمینان حاصل کردن از ایمنی و تاثیرشان، قوانین نظارتی در موردشان بیشتر است. قبلا لامپها در کلاس ۱ قرارداشتند، اما اخیرا به کلاس ۲ منتقل شدند.

درسال ۲۰۱۵، قوانین FDA در مورد استاندارد محصولات حاوی لامپهای فرابنفش اصلاح شد. مصرف این محصولات هم برای افراد ۱۸ سال و بالاتر محدود شد. حتی بزرگسالان هم باید قبل از جلسه اول کار با دستگاه برنزه و همچنین هر شش ماه یکبار پس از آن، فرم گواهی ای مبنی براینکه نسبت به خطرات پروسه آگاهی کامل دارند را امضا کنند.

خطرناک ترین کاربردها

FDA، NCI و آکادمی درماتولوژی آمریکا و دیگر سازمان های سلامت توصیه می کنند که ساعات برنزه کردن در نور طبیعی آفتاب را محدود کنیم و از منابع مصنوعی نور فرابنفش مانند تخت برنزه اجتناب کنیم.

گرچه استفاده از تخت های برنزه به هر شکل آن خطر ابتلا به سرطان را به دنبال دارد، اما بعضی موارد که در زیر عنوان شده است، بسیار خطرناک ترند .

  • استفاده نکردن از عینک در تخت برنزه که به آسیب کوتاه مدت و بلندمدت چشم ها منجر می شود.
  • از ابتدا قرار گرفتن طولانی مدت- حدود حداکثر زمان استفاده از تخت برنزه- در معرض اشعه ی UV که حتما منجر به سوختگی می شود. ۶ تا ۴۸ ساعت زمان میبرد تا سوختگی در پوست گسترش پیدا کند و اثرات خود را آشکار کند. ممکن است تا زمانیکه بسیار دیر شده، متوجه نشوید که پوستتان سوخته است.
  • پیروی نکردن از دستورات کارخانه ی تولید کننده ی محصولات که بر روی برچسب آن قید شده است. در این برچسب مدت زمان تابش اشعه بر روی انواع پوست قید شده است.

برنزه کردن همزمان با استفاده از داروی خاصی یا مواد آرایشی وزیبایی که پوست شما را به تابش اشعه فرابنفش حساستر می کند. بنابراین ابتدا با پزشک یا داروساز مشورت کنید.