انواع عفونت و قارچ و روش های درمان

عفونت های قارچی پوست بسیار شایع اند. این عارضه ها شامل عفونت بین انگشتان پا (عفونت پای ورزشکار)، خارش میان پاها (کشاله ی ران)، عفونت کرم حلقه ای و عفونت مخمر می شوند.

در این مقاله و مقاله های بعدی به بررسی این عارضه ها می پردازیم.

عفونت بین انگشتان پا (عفونت پای ورزشکار ) :

این نوع عفونت به نام تینا پدیس یا عفونت قارچی پای ورزشکار خوانده می شود. البته این نوع عفونت فقط مختص پای ورزشکاران نیست بلکه به این نام شناخته شده است.

علائم این بیماری ورق ورق شدن، قرمزی، خارش، زخم و تاول است. این بیماری بسیار شایع است. این نوع عارضه در محیط مرطوب و گرم مانند کفش، جوراب، استخر شنا، اتاق رختکن و کف حمام عمومی رشد می کند.

 این عارضه،  بیشتر در فصل تابستان و هوای گرم و مرطوب بروز می کند. افرادی که کفش های تنگ می پوشند یا پاهایشان درون جوراب عرق می کند و همچنین حمام و استخر عمومی استفاده می کنند، بیشتر در معرض این نوع عفونت قرار می گیرند.

چه عاملی عفونت بین انگشتان پا یا پای ورزشکار را ایجاد می کند؟

عامل این عارضه انواعی از قارچهای میکروسکوپی هستند که در بافت های مرده ی مو، ناخن انگشتان پا و لایه های خارجی پوست وجود دارد.

حداقل چهار نوع قارچ هستند که می توانند عامل این بیماری باشند. معروفترین نوع آن به نام تریکوفیتون رابرام  (trichophyton rubrum) است.

 علائم این بیماری از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. نشانه های متداول آن ورق ورق شدن، ترک و خشکی فلس مانند، قرمزی ، تاول،  همینطور خارش ، سوزش یا هردو باهم است.

انواع بیماری پای ورزشکار:

اینتردیجیتال Interdigital یا بین انگشتی:

این عفونت بین انگشتان پا  بروز می کند و شایع ترین نوع عفونت پاست. معمولا بین دو انگشت کوچک پا ایجاد می شود و منجر به خارش، سوزش و خشکی فلس مانند پوست می شود. احتمال دارد عفونت تا پاشنه ی پا هم سرایت کند.

ماکاسین  Moccasin (پاشنه ی پا):

این عفونت با آزردگی جزئی، خشکی، خارش و خشکی فلس مانند شروع می شود. با پیشرفت آن پوست ضخیم شده و ترک می خورد. در نهایت ممکن است تمام پاشنه ی پا و طرفین آن را نیز در بر می گیرد.

وسیکیولار Vesicular ( همراه با تاول):

این عفونت قارچی، نوعی کمیاب از عارضه ی پای ورزشکار است. در ابتدا، با بروز ناگهانی تاول زیر پوست شروع می شود. اغلب تاول ها در کف پا نمایان می شوند. هرچند ممکن است بین انگشتان، پاشنه و یا روی پا هم ظاهر شوند.

این عارضه چگونه تشخیص داده می شود؟ 

هر عفونتی که باعث خارش و یا تغییر پوست به شکل فلس شود، نشانه ی بیماری پای ورزشکار نیست. اگر عفونت به درمان استاندارد این بیماری پاسخ ندهد، پزشک شما قسمتی از پوست را برداشته و آن را زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهد تا عامل احتمالی را تشخیص دهد.

این عارضه چگونه درمان می شود؟

در غالب موارد، برای این عارضه درمان موضعی ( داروی که مستقیما روی پوست استفاده می شود) مخصوص عفونت قارچی تجویز می شود. در موارد جدی تر، داروی خوردنی هم تجویز میشود. همینطور، توصیه می شود پاها در محیط خشک و تمیز قرار بگیرند.

چگونه از شیوع این عارضه پیشگیری کنیم؟

پیشگیری شامل پوشیدن دمپایی در حمام های عمومی، پوشیدن کفش هایی که به پاهایتان اجازه ی نفس کشیدن بدهند و شستن روزانه ی پاها با آب و صابون است. خشک کردن پاها و مصرف پودر پا هم از بروز این عفونت جلوگیری می کند.

عفونت کشاله و داخل ران

این نوع عارضه که با نام تینا کروریس tinea cruris)) هم شناخته می شود، یک عفونت قارچی رایج است و عامل آن قارچی به نام تینا است.

این قارچ در نواحی گرم و مرطوب پوست رشد و نمو می کند،  در نتیجه عفونت علاوه بر قسمت کشاله ی ران، در ناحیه تناسلی، داخل ران و باسن هم بروز می کند.

این نوع عفونت در فصل تابستان یا در مناطقی که دارای آب و هوای مرطوبند شایع تر است. این عارضه به شکل دایره های قرمز بر روی پوست آشکار  می شود.

آیا عفونت کشاله ران مسری است؟

این عفونت به شکل جزئی مسری است و از طریق تماس مستقیم یا توسط شی ای که آلوده به باکتری است از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود.

علائم عفونت قارچی کشاله ی ران چیست؟

نشانه های این عارضه شامل آزردگی در اثر اصطحکاک یا سوزش در کشاله ی ران و داخل ران است.

آزردگی پوست به شکل یک دایره قرمز با لبه های برجسته نمایان میشود. همچنین پوست در نواحی خاصی قرمز و ملتهب میشود. از دیگر علائم هم پوسته پوسته شدن، ترک و زبری پوست  میتوان نام برد.

تشخیص این عارضه چگونه صورت می گیرد؟

محل و ظاهر پوست قرمز شده و آزرده کلید تشخیص این نوع عفونت است. اگر از اینکه عفونت پوستی شما نوع کشاله ی ران است اطمینان ندارید با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر سابقه بیماری و نشانه های آن را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین معاینه ی بدنی هم انجام خواهد شد. در نهایت، معاینه ی میکروسکوپی ذراتی از پوست مبتلا به این عارضه نوع آن را مشخص خواهد کرد.

درمان عفونت کشاله ی ران چگونه است؟

در غالب موارد خشک و تمیز نگه داشتن ناحیه ی مبتلا و همچنین استفاده از داروهای موضعی ضد قارچ تجویز می شود. معمولا این نوع عفونت با کرم ها و اسپری های ضد قارچی که بدون تجویز پزشک امکان تهیه ی آنها از داروخانه وجود دارد، قابل درمان است. هرچند تجویز کرم ضد قارچ هم لازم است.

در طول پروسه ی درمان موارد زیر را رعایت کنید :

  • ناحیه ی مبتلا را شسته و سپس با حوله ی تمیز خشک کنید.
  • کرم ، اسپری یا پودر ضد قارچ را طبق دستور مصرف کنید.
  • هر روز لباس هایتان -مخصوص لباس زیر- را عوض کنید.