۱۱ ماسک لایه بردار و اسکراب خانگی

آیا تابه حال لایه بردارها و اسکراب های پوست خانگی مصرف کرده اید؟

لایه برداری، سلولهای مرده پوست و دیگر ناخالصی های پوستی را پاک می کند؛ همچنین به صورت شما شادابی و سلامت را هدیه می کند.

محصولات لایه بردار بسیاری در بازار موجود است، اما اکثرا حاوی پلاستیک، عطرهای آزاردهنده، گلیسرین، پارابن، فتالات و دیگر مواد شیمیایی و تایید نشده هستند که به پوست حساس صورت آسیب می رسانند.

یک خبر خوب بریتان دارم! شما می توانید در خانه به آسانی اسکراب های لایه بردار بسازید. تهیه آنها بسیار ارزان است و همچنین برای پوست کاملا مفیدند. در ادامه طرز تهیه یازده نوع اسکراب و لایه بردار خانگی را توضیح می دهیم:

۱- تهیه ماسک لایه بردار با شکر

مواد لازم: یک قاشق غذاخوری شکر دانه ریز، دو قطره آب، یک قطره لیمو، پرتقال، روغن اسطوخودوس یا درخت چای.

طرز تهیه: همه ی مواد را درون یک کاسه ی کوچک مخلوط کنید. با استفاده از نوک انگشتانتان اسکراب را بر روی پوست تمیز بمالید. مواد را نزدیک چشم نمالید. سپس با آب خنک صورتتان را بشورید و با حوله ی تمیز پاک کنید. در صورت لزوم  میتوانید از مرطوب کننده استفاده کنید.

۲- اسکراب یا ماسک لایه بردار خانگی با شکر و روغن نارگیل

 مواد لازم: یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و دو قاشق غذاخوری شکر.

طرز تهیه: روغن نارگیل و شکر را در یک کاسه ی کوچک مخلوط کنید. سپس به مدت شصت ثانیه آن را  با حرکات دایره وار روی صورت یا گردن بمالید. در آخر با آب گرم صورتتان را بشورید. می توانید این اسکراب را به مقدار بیشتر تهیه کنید و تا سه ماه در یخچال نگهدارید.

۳- تهیه ماسک اسکراب با شکر و شکلات

 مواد لازم: یک چهارم فنجان شکر قهوه ای، یک هشتم فنجان روغن زیتون، یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو، یک چهارم قاشق چای خوری وانیل.

طرز تهیه: مواد را مخلوط کرده و بعد به مدت شصت ثانیه روی صورت بمالید. اگر مایلید میتوانید اجازه دهید مواد ده دقیقه روی صورتتان بمانند. در آخر با آب گرم صورتتان را بشورید.

۴- ماسک اسکراب عسل و بلوبری

 مواد لازم: یک دوم فنجان بلوبری تازه، دو قاشق غذاخوری عسل، یک یا دوقاشق غذاخوری شکر.

طرز تهیه: مواد اولیه را درون مخلوط کن قرار داده و هم بزنید تا مخلوط یکدست شود. سپس آن را روی صورت مالیده و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. در آخر با آب گرم بشورید.

۵- ماسک لایه بردار و اسکراب لیمو و شکر

مواد لازم: یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، یک قاشق غذاخوری عسل ارگانیک، آب نصف لیمو، یک دوم فنجان شکر دانه ریز.

طرز تهیه: مواد را با هم مخلوط کرده تا خمیر یکدستی بدست بیاید و به مدت یک دقیقه آن را با حرکات دایره وار روی پوست بمالید. سپس با آب گرم صورتتان را بشورید.

۶اسکراب خانگی عسل و جو دوسر

 مواد لازم: یک دوم فنجان جو دوسر خام، دو قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق چای خوری جوز، پانزده قطره روغن اسطوخودوس، پانزده قطره روغن درخت چای، یک قاشق چای خوری اسطوخودوس خشک.

طرز تهیه: جو را داخل مخلوط کن هم زده تا ریز شود. لازم نیست آن را به پودر تبدیل کنید همین مقدار که به دانه های ریز شکسته شود کافیست. بعد آن را داخل کاسه ریخته و با مواد دیگر مخلوط کنید. خمیر بدست آمده را با شکل دایره ای روی صورت بمالید. بگذارید پنج تا ده دقیقه روی پوست بماند و در آخر آن را با آب گرم بشورید. مواد موجود در این ماسک برای ترمیم ترک های ریز پوست و شادابی آن بسیار مفیدند.

۷- تهیه ماسک اسکراب صورت برای پوست خشک

یک چهارم فنجان جو دوسر خام، یک هشتم فنجان عسل، یم هشتم فنجان روغن زیتون. ماسک اسکراب جو، روغن زیتون و عسل خواص متفاوتی نسبت به اسکراب جو وعسل داردو این اسکراب برای پوستی که تشنه ی آبرسانی است کاربرد دارد.

۸- ماسک لایه بردار خانگی با شکر و گوجه

در این اسکراب گوجه که منبع لیکوپین هست از پوست شما در برابر اشعه های مضر یووی آفتاب حفاظت می کند.

۹-  اسکراب خانگی جودوسر و اسطوخودوس

جو آسیاب شده، گل اسطوخودوس خشک، پودر شیر یا آرد ذرت. این مواد یک اسکراب پوست ویژه و معطر را می سازند.

۱۰- تهیه ماسک اسکراب قهوه

روغن زیتون، عسل ارگانیک و قهوه آسیاب شده با هم ترکیب می شوند و اسکرابی محرک و شاداب کننده می سازند.

۱۱- ماسک صورت پاپایا

پاپایا، عسل و شکر با هم ترکیب شده، سلولهای مرده را پاک و پوست را لایه برداری و آبرسانی میکنند.