اهمیت رژیم کم نمک برای خانم ها

اکثر ما روزانه همراه وعده های غذایی، مقدار زیادی نمک مصرف می کنیم. دانشمندان بر این باورند که یکی از عملکرد های آلدوسترون حفظ سدیم و مایعات بوسیله کلیه ها است.

این مکانیزم مثل اله کلنگ است: وقتی ما نمک زیادی می خوریم، مقدار آلدوسترون پایین می آید به خاطر این که بدن نمک زیاد دخیره نکند. در نتیجه ذخیره مایعات بدن بیشتر می شود و فشارخون بالا می رود.

دانشمندان دانشگاه جورجیا، واکنش متقابل آلدوسترون و نمک را در بدن مردان را اینگونه می دانند: افزایش جذب نمک آلدوسترون را سرکوب می کند و بهمین دلیل بدن مردان در مقابل فشار خون محافظت می شود.

استفاده از رژیم کم نمک در پایین آوردن فشار خون برای خانم ها موثرتر از آقایان است.

اما در بدن زنان جذب نمک باعث سرکوب آلدوسترون نمی شود. دکتر فالکنر این مسئله را عامل افزایش آلدوسترون و فشار خون در خانم ها می داند.

این مشکل مخصوصا در خانم هایی که از عارضه های پاتولوژیکی مانند چاقی مفرط و فشار خون بالا رنج می برند مشهود است.

در این مبحث، بجای حفظ مقدار بیشتر مایعات و نمک، آلدوسترون با آسیب رساندن به توانایی انبساط رگهای خونی، مشکل آفرین می شود.

در واقع، دانشمندان هیچ شواهدی مبنی بر اینکه کلیه ها که کارشان دفع سدیم اضافه است علت این مشکل باشند را پیدا نکردند.

هر دو جنس نر وماده با مصرف بیشتر نمک، سدیم بیشتری دفع کردند ولی این میزان دفع در جنس ماده بیشتر بوده است.

پروفسور دو شانتمل می گوید: در مورد حساسیت به مصرف نمک دو گزینه وجود دارد. یکی اینکه کلیه نمک بیشتری را ذخیره می کند. دیگری گشاد شدن نابجای رگ ها در کسانی که به میزان نمک حساسند.

یافته ها مورد دوم را تایید می کنند. درمان این عارضه مصرف اپلرنون است. مصرف این دارو در زنان باعث تعدیل فشار خون می شود.

تحقیقات پزشکی ثابت کرده است که بطور کلی بدن خانم ها بیشتر از آقایان به مصرف نمک واکنش نشان می دهد، اگرچه آزمایشاتی که در این زمینه پژوهشی انجام شده بر روی شمار بیشتری از جونده های نر بوده است.

در مطالعات INTERSALT که بر روی ۱۰۰۰۰ نمونه ی نر و ماده در طی سالهای ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۷ انجام شده، دانشمندان به این جمع بندی رسیده اند که جذب بالای نمک عامل مهم و قابل پیشگیری افزایش فشار خون است و خانم ها (در رابطه با اثر مستقیم نمک در بالا رفتن فشارخونشان) بیشتر از آقایان در معرض خطر هستند.

دانشمندان در ژورنال Hypertension اعلام کرده اند در حالی که ذخیره ی نمک در بدن خانم ها بیشتر نیست، اما عامل تعیین کننده ای در افزایش فشار خون آنها است.

همچنین عملکرد داروهای مانع آلدوسترون در بدن خانم ها ( هورمون تنگ کننده ی رگ های خونی است که مقدار آن در خانم ها بالاتر است و با مصرف رژیم پر نمک  بیشتر ترشح می شود) بهتر است.

فیزیولوژیست مرکز بیولوژی عروق در کالج پزشکی دانشگاه آگوستا در جورجیای آمریکا ،دکتر اریک بلین دو شانتمل (Dr. Eric Belin de Chantemele) براساس تحقیقاتش اعلام کرد که پس از هفت روز استفاده از رژیم پر نمک، با افزایش فشار خون، توانایی بدن موش ها ی ماده در انبساط رگ های خونی کاهش پیدا می کند.

همچنین دکتر جسیکا ال فالکنر (Dr. Jessica L. Faulkner) که در حال انجام پژوهش در درجه ی پسا دکترا در دانشگاه جورجیا است اظهار می کند:  وقتی به موش ها به مدت یک هفته رژیم پر نمک دادیم، فقط در موش های ماده افزایش فشار خون حدود ۱۰ میلی گرم جیوه را مشاهده کردیم که رقم قابل ملاحظه ای است.

دکتر دو شانتمل عنوان کرد که درمان با اپلرنون که متضاد آلدوسترون است، به متعادل کردن فشار خون و انبساط رگ ها کمک می کند.

در ابتدای پژوهش، فشار خون در موش های نر وماده یکسان و مقدار آلدوسترون در ماده ها بالاتر بود که تفاوت معمول در بین دوجنس است. این موضوع را پژوهشگران قبلا کشف کرده بودند.

دکتر دو شانتمل می گوید: ما فکر کردیم اگر موش های ماده آلدوسترون بیشتری نسبت به موش های نر دارند پس آنها احتمالا به نمک حساس ترند. این عاملی بود که باعث شد پژوهشی در این زمینه انجام دهیم.