چند راهکار طبیعی برای رشد و سلامت مو

همه خانم ها آرزو دارند که گیسوان پرپشت و درخشان مثل راپونزل داشته باشند وبرای رسیدن به این هدف تعداد زیادی مکمل های ویتامین ای و بیوتین مصرف میکنند.

عوامل زیادی در داشتن مویی زیبا موثرند، اما یکی از مهم ترین عوامل که نادیده گرفته شده تحریک فیزیکی مو یا ماساژ دادن آن است.

ماساژ دادن پوست سر با روغن ها و ترکیبات گیاهی در رشد مو بسیار موثر است.

ترکیبات طبیعی بسیاری وجود دارند که میتوانند شما را به موی دلخواهتان برسانند. فقط کافیست در مواد موجود در آشپزخانه تان جستجو کنید و از روغن ها و ترکیبات مفید استفاده ببرید.

در این مقاله به شما چند راهکار طبیعی و مفید برای رشد موهایتان را معرفی میکنم:

ما برای سلامت موهایمان هزینه های گزافی را صرف میکنیم اما از دقت به این مسئله که در واقع ریزش مو علتش به زیر پوست سرمان برمیگردد غافلیم.

ماساژ پوست سر

برای رشد مجدد موها، ماساژ دادن پوست سر نقش مهمی را ایفا میکند. با اینکار جریان مو در زیر پوست افزایش پیدا میکند و در نتیجه ریشه های مو قویتر میشوند چون مواد اولیه مغذی مو سریعتر به فولیکولها می رسند.

میتوانید پوست سرتان را ماساژ خشک دهید، اما افزودن یک روغن غنی از مواد مغذی نتیجه ی مثبت ماساژ را دوبرابر میکند (اگر ریشه موهایتان چرب است اینکار را هفته ای یکبار انجام دهید).

قرنهاست که روغن رزماری برای رشد مو بکار میرود. این روغن رگهای خونی را منبسط و همچنین به فولیکولهای مو در تولید موی جدید کمک میکند.

چند قطره از روغن رزماری را به شامپویتان اضافه کنید و یا با یک روغن دیگر مثل روغن نارگیل یا زیتون آن را ترکیب کنید تا رقیق شود. سپس کف سر را به آن آغشته کرده و به آرامی ماساژ دهید.

استفاده از زرده تخم مرغ

راهکار دیگر زرده تخم مرغ است. اگر موهایتان وقتی که رشد میکند و به شانه میرسد شکننده می شود، به شما زرده تخم مرغ را توصیه میکنم، چون علاج این مشکل است.

تخم مرغ حاوی لسیتین و پروتئین است که مو را تقویت کرده و مواد مغذی را به فولیکولها می رساند.

تخم مرغ چون حاوی مقادیر زیادی سولفور هست، پس برای درمان شوره ی مو نیز مفید است. برای ساختن این ماسک، دو عدد تخم مرغ را با دوقاشق روغن زیتون مخلوط کنید.

اگر مخلوط به دست آمده چسبنده است، میتوانید نصف فنجان آب به آن اضافه کرده تا مخلوط رقیق شود.

موهایتان را شانه کرده و به این ماسک آغشته کنید. بگذارید ۳۰ دقیقه روی موهایتان بماند. بعد موهایتان را شامپو بزنید و آبکشی کنید.

استفاده از روغن کرچک

راهکار دیگر روغن کرچک است. این روغن قهرمان ناشناخته ی دنیای مو است.

ممکن است بعد از خواندن این مطلب دیگر روغن نارگیل را هم امتحان نکنید. نخست اینکه روغن کرچک خاصیت ضد قارچ و باکتری دارد، بنابراین پوست سرتان را از قارچ ها و باکتری های مزاحم رشد مو پاک میکند.

دیگر اینکه این روغن حاوی اسید چرب امگا ۶ ، ویتامین ای، پروتئین و دیگر مواد مغذی مو است.

این مواد به درون بدنه ی مو رخنه کرده و هر آسیب یا شکستی که در ساختار مو باشد را درمان میکنند. درمان روغن داغ کرچک برای مو فوق العاده است.

ماساژ دادن آن به پوست سر باعث می شود که تمام مواد مغذی توسط ریشه مو جذب شده و طبعا به رشد بهتر مو منجر میشود . این روغن را ابتدا به پوست سر مالیده و موهایتان را هم به آن آغشته کنید.

موها را بالای سر جمع کنید و با یک کلاه حمام بپوشانید. سپس به مدت ۱۵ دقیقه با سشوار موهایتان را گرم کنید. در آخر میتوانید موهایتان را شامپو زده و آبکشی کنید. بعد از استحمام متوجه میشوید که چقدر موهایتان نرمتر شده است.

استفاده از مکمل ها

برای تقویت مو مکمل های بسیاری موجود است. اما این که مکمل ها واقعا به رشد مو کمک میکنند هنوز به اثبات نرسیده است.

واقعیت دیگر این است که مقادیر غیرضروری از مواد معدنی داخل مکمل ها قرار دارد که به بدنتان آسیب می رساند. ویتامین و مواد معدنی موجود در غذاها بهتر جذب بدن میشوند، پس در رشد مو موثرترند.

همچنین مقادیر مواد معدنی موجود در غذاها و مواد غذایی که مستقیما از طبیعت بدست می آیند متعادل تر است.

مریل پریتچارد (Meryl Pritchard) متخصص تغذیه جامع و بنیانگذار کر کیچنKore Kitchen)  ) معتقد است که استفاده از چربی های طبیعی مثل امگا ۳ برای سلامت مو حیاتی است، به این دلیل که بدن ما خود قادر به تولید اسید چرب امگا ۳ نیست.

بنابراین این ماده باید در رژیم غذایی ما گنجانده شود. فولیکولهای مو با این ماده تغذیه شده و گیسوانی سالم، درخشان و جذاب مانند تبلیغ های شامپوهای پرو-وی (پروتئین-ویتامین) پانتن (Pantene) خواهید داشت.

توصیه آخر اینکه دستگاههای داغ حالت دهنده مو مانند سشوار، اتو وبابلیس را کنار بگذارید چون این دستگاهها رطوبت مو را می کشند وبه آن آسیب زیادی میرسانند.

بگذارید موها با جریان هوای طبیعی خشک شود. مصرف هفتگی سشوار را به نصف کاهش دهید. به زودی متوجه اثرات مفید آن بر رشد و درخشندگی موهایتان خواهید شد.