مزوتراپی مو چیست؟

آیا نگران ریزش و نازک شدن موهای سرتان هستید؟

عوامل مختلفی مثل زمینه ژنتیکی، کاهش گردش خون در محل رویش مو، عدم تعادل هورمونی و استرس در پیدایش این عارضه دخیلند، ولی آیا میدانید که نرسیدن مواد مغذی به مو هم علت پژمردگی و کم پشت شدن آن است؟

برای تقویت کردن موی سر یا حتی برای جلوگیری از آن، مزوتراپی ( همچنین با نام های دیگر مزوپلاستی و مزوهر) به عنوان شیوه ای نوین و موثر وجود دارد.

دکتر مایکل پیستور (۲۰۰۳-۱۹۲۴) ابداع کننده  روش درمانی مزوتراپی است. او در سال ۱۹۶۴ انجمن مزوتراپی فرانسه را بنیان گذاشت.

پس از آن، در سراسر اروپا، آمریکای جنوبی، ایالات متحده آمریکا و آسیا، مزوتراپی به طور موفقیت آمیزی برای درمان انواع بیماری های ریزش مو مورد استفاده قرار گرفته است و امروزه حدود ۴۰۰۰۰ پزشک در سراسر جهان این پروسه درمانی را انجام می دهند.

مزوتراپی مو چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی مو روش نیمه تهاجمی ای است که در آن پزشک با تزریق سطحی محلولی متشکل از تمام مواد مورد نیاز ریشه مو (مثل هیالورونیک اسید، ماینوکسیدیل، بیوتین، فیناستراید، بوفلومدیل، دوتاستراید، ویتامین ها، مواد معدنی، کوآنزیم ها و آمینواسید) به زیر لایه ی اپیدرم پوست سر، به درمان ریزش مو یا آلوپسی می پردازد تا بافت های مزودرم پوست که در عمق یک میلیمتری زیر سطح پوست قرار دارد را تحریک کند.

 این مواد پوست را تغذیه میکنند و باعث بهبود کیفیت گردش خون و رساندن مواد غذایی به فولیکولهای مو میشود. فولیکولها نیز به نوبه ی خود رشد مو را تقویت میکنند.

پروسه در نواحی از پوست سر انجام میگیرد که ریزش مو در آنها بیشتر است.

به علت سوزن های بسیار نازک بکار رفته و همچنین سوراخ های ریزی که ایجاد می شود بیمار دردی حس نمیکند، بنابراین نیاز به داروی بیحسی نیز نمی باشد.

نوع ترکیبات و مقدار آن به شرایط بیمار بستگی دارد و منحصر به فیزیولوژی آن شخص می باشد.

مزوتراپی بر اپیدرم، بافت همبند پوستی، گردش خون، سیستم ایمنی و سیستم عصبی عمل می کند.

پروسه مزوتزاپی برای اکثر افراد شیوه درمان مناسبی است. معمولا بعد از آشکار شدن علائم ریزش مو انجام مزوتراپی توصیه می شود.

گرچه بعضی افراد که موی پرپشت و سالمی هم دارند از این شیوه برای غنی سازی ریشه مو و پیشگیری از ریزش استفاده می برند.

وقتی که موهایتان برای همیشه از دست رفته و ریزش غیرقابل برگشتی داشته است دیگر مزوتراپی نیز به شما کمکی نخواهد کرد. در این موارد روش های دیگر درمان مانند پیوند موی سازگار با بافت زنده به بیمار معرفی میشوند.

طول درمان مزوتراپی مو

مزوتراپی شیوه ی درمان فیزیولوژیکی طولانی مدت است پس برای کسب نتیجه ی مطلوب، بیمار باید مراحل درمان را به طور منظم (مثلا ماهی یکبار) انجام دهد.

 به این ترتیب، مواد غذایی متناوبا به فولیکولهای مو میرسد و باعث تحریک آنها در جهت افزایش رویش مو می شود.

این روش هم برای مردان و هم زنان باعث افزایش حجم و احیای مو سر می شود.

 نتایج مزوتراپی مو

علیرغم این که شواهد علمی اندکی در زمینه استفاده گسترده از مزوتراپی وجود دارد، انجام این پروسه درمان مو در چند سال گذشته به شدت افزایش یافته است و تبدیل به یک روش رایج در پزشکی زیبایی شده است.

برای اطمینان از کسب یک نتیجه رضایت بخش، استفاده از ترکیبات درست و روش تزریق بسیار مهم است.

در بین هزاران بیمار، تاکنون هیچ عوارض جانبی طولانی مدتی مشاهده نشده است.