کاشت دندان

کاشت دندان یا همان ایمپلنت پیچی ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته میشود که در استخوان فک کاشته میشود و جایگزین دندان از دست رفته میشود پس از جایگذاری ایمپلنت طی روندی که یکپارچگی استخوانی(osseointegration) نام دارد ایمپلنت محکم به استخوان جوش می خورد سپس روکش یا دست دندان بر روی ایمپلنت متصل می شود.

اجزای کاشت دندان کدام است؟

– ریشه (فیکسچر)
– تاج (آباتمنت)

آیا کاشت دندان دندان انواع مختلفی دارد؟

به دلیل تفاوتهای اناتومیک در هر انسان مانند میزان استخوان،کیفیت استخوان،شکل ونیز ارتباط فک بالا و پایین،انواع مختلفی از اندازه ها،شکل ها و ترکیب بندی های ایمپلنت وجود دارند ازجمله
Implant Internal Connection
یعنی اینکه قسمت تحتانی تاج آن به درون ریشه وارد شود.امروزه بیشتر از این نوع ایمپلنت استفاده میشود .فقط در قطرهای ۳ میلیمتر و کمتر امکان این نوع ایمپلنت وجود دارد به دلیل قطر کم  فیکسچر وجود ندارد زیرا باعث ضعیف شدن بدنه ایمپلنت میشود
Implant  External Connection
یعنی اینکه قسمت فوقانی ریشه به درون تاج وارد شود. از آنجاییکه داخل ایمپلنت تراشیده نمیشود ایمپلنت از مقاومت بیشتری برخوردار است هنوز هم بعضی از متخصصین برای دندانهای مولر از این نوع ایمپلنت استفاده میکنند.
Mini Implant
به ایمپلنت با قطر کمتر از ۳ میلیمتر مینی ایمپلنت گفته میشود که برای موارد موقتی استفاده میشود.ممکن است که لازم باشد برای شش ماه پروتز موقت به بیمار داده شود در این صورت میتوان از دو یا سه مینی ایمپلنت استفاده بکنیم تا یک دست دندان موقت برای بیمار ساخته شود و در زمانیکه ایمپلنتهای اصلی به بهره برداری میرسند مینی ایمپلنتها حذف شوند

زمان مورد نیاز برای کاشت دندان

معمولا بین نیم تا دو ساعت زمان میبرد که بستگی به تعداد ایمپلنت و شرایط فکی دارد علاوه بر کاشت،پیوند و سینوس لیفت زمان اضافه میبرد.

دوره درمان کاشت دندان چقدر است؟

پس از کاشت ۳ تا ۶ ماه به دور از لرزش و تکان خوردن زمان نیاز است گاهی کامل شدن درمان تا ۹ ماه به درازا می کشد حتی میتواند طولانی تر هم شود.

موارد استفاده کاشت دندان چیست؟

کاشت دندان را میتوان بجای موارد زیر استفاده کرد:
۱- یک دندان از دست رفته
۲- بریج با چند دندان از دست رفته
۳- بر طرف کردن لقی دست دندان

میزان موفقیت درمان چقدر است؟

بر اساس تحقیقات فک پایین برای کاشت با موفقیت بیشتری همراه بوده است .این موفقیت تا حد ٪۹۸ تا ۱۰۰ ٪ تخمین زده شده در صورتی که فک بالا در حدود ۹۰٪ تا ٪۹۵ با موفقیت همراه است.

آیا کاشت دندان با درد همراه است؟

کاشت دندان یا ایمپلنت تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار در حین عمل احساس درد نخواهد داشت اما پس از جراحی بستگی به مدت زمان عمل و کیفیت استخوان بیمار مقداری درد و تورم قابل پیش بینی است که با تجویز داروها توسط دندانپزشک به حداقل میرسد.

هزینه کاشت دندان چقدر است؟

هزینه انجام ایمپلنت با توجه به هزینه ایمپلنت ،هزینه لابراتوار، هزینه مواد مصرفی اضافی همچون پودر استخوان،دستمزد جراح مشخص می شود که با در نظر گرفتن این موارد بین 2 تا 3 میلیون تومان می باشد .

آیا ایمپلنت پس میزند؟

بر خلاف پیوند بافتهای نرم مانند ریه،قلب یا کلیه بدن ایمپلنت را پس نمیزند.ایمپلنت از جنس تیتانیوم ساخته میشود که با بافت بدن کاملا سازگار است و در واقع با استخوانهای اطراف یکپارچه میشود و جزئی از بدن میشود

بدون کاشت دندان چه اتفاقی می افتد؟

حجم استخوان فک علاوه بر کارایی به عنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیر به سزایی دارددر واقع ایمپلنت حجم استخوان را حفظ میکند که باعث بهبودی ظاهر و کیفیت زندگی میشود

ایمپلنت فوری چیست؟

در بعضی مواردخاص اگر شرایط خیلی مساعد باشد میتوان بلافاصله تاج رابه ریشه کاشته شده متصل کرد ولی احتمال شکست  درمان  تا ۲۰% افزایش می یابد.

برای انجام این کار باید عرض و طول استخوان ایده آل باشد وتراکم استخوان هم به حدی باشد که بتوان ایمپلنت را با نیروی ۶۰ نیوتن بست. پروتز این ایمپلنت باید کوتاه باشد که در هنگام جویدن به فیکسچر فشار وارد نشود و نیز باید از جنس کامپوزیت یا آکریل باشد.

ایمپلنت فوری فقط برای ۵ دندان قدامی انجام میشود که جنبه زیبایی دارند

بعد از مدت پنج ماه روکش موقت با روکش اصلی تعویض میشود.
رعایت بهداشت دهان ودندان وعدم وجود براکسیزم (دندان قروچه) از ملزومات ایمپلنت فوری است.

عمر مفید ایمپلنت چه مدتی می باشد؟

مطالعات گوناگون نشان می دهد که کسانی که در ۲۰سال گذشته کاشت انجام دادهاند کماکان به خوبی کار میکنند . با این حال طرح درمان دقیق، درمان تخصصی، سلامتی عمومی، مراجعه منظم به دندانپزشک ،بهداشت و مراقبت اهمیت زیادی دارند .
به طور کلی ایمپلنتها عمر نامحدودی دارند البته بسته به نوع،طول،قطرو توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت ،جراح مجرب و بهداشت و نحوه نگهداری ایمپلنتها دوام متفاوت دارند.

مراقبت از ایمپلنتها چگونه است؟

ایمپلنت به علت فلزی بودن در معرض پوسیدگی قرار ندارد اما امکان بروز بیماری های لثه وجود دارد که بیمار باید حتما از مسواک بین دندانی استفاده نماید.
نگهداری از ایمپلنت مانند نگهداری از دندان طبیعی است و استفاده از مسواک و نخ دندان و دهان شویه به صورت مرتب حتما توصیه میشود.

چه کسانی می توانند کاشت دندان انجام دهند؟

بیماران مبتلا به اختلالات روانی، لوسمی (سرطان خون)،هموفیلی ،بیمارانی که تحت رادیوتراپی قرار گرفته اند، مبتلایان به بیماریهای مزمن ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن،انفارکتوس تازه رخ داده شده.

چه عواملی کاشت دندان را محدود می کنند؟

۱-  دخانیات
۲-  مشروبات الکلی

آیا کاشت دندان عوارضی هم دارد؟

شکست  ایمپلنت در حد ۲ تا ۸ درصد گزارش شده است که ایجاد واکنش های حساسیتی در ابتدای درمان،جراحی نامناسب و طرح ریزی غلط درمان از عمده ترین دلایل آن است. عوارض قرار دادن ایمپلنت  شامل عوارض ناشی از تزریق های دندانپزشکی،درد،صدمه رسیدن به اعصاب دندانی ،شکستگی و کوفتگی استخوان و بلعیدن اجزاء است که درصد شیوع آن بسیار کم است.

 بهترین مارک ایمپلنت دندانی کدام است؟

درمورد ایمپلنت یک دکتر مورد اعتماد درمورد ایمپلنت در الویت است که بتواند تمام مراحل جراحی و پروتز ایمپلنت را انجام دهد. تجربه کافی و رزومه موفقیت های ایمپلنتولوژیست در این زمینه را بررسی کنید در این صورت کار را به پزشک بسپارید قطعا  با اطمینان میداند کدام یک از سیستم‌هائی از ایمپلنت بهتر است و مورد مناسب را به شما معرفی می‌کند.
هم اکنون تمام سیستم‌های ایمپلنت موجود از استاندارد کافی برای ورود به کشور برخوردارند و این تجربه و دانش دکتر است که در تعیین نوع آن بیشترین تاثیر را دارد.

محدودیت سنی برای کاشت دندان وجود دارد؟

در خانمها از ۱۶ سالگی و در آقایان از ۱۸ سالگی مانعی ندارد در واقع باید رشد فکی کامل شده باشد.

چند تا ایمپلنت برای بی دندانی ها لازم است؟

انواع  پروتز برای  فک بی دندان  کامل:
۱- کاشت ۱۲واحد ایمپلنت در هر فک برای ۱۲ تا ۱۴روکش مجزا
۲- کاشت ۱۰واحد ایمپلنت در هر فک برای ۱۲ تا ۱۴روکش متصل
۳- کاشت ۸ واحد ایمپلنت در هر فک برای  ۱۰ تا ۱۴ روکش متصل
۴- کاشت ۶ واحد ایمپلنت در هر فک برای ۱۰ تا ۱۲ روکش متصل
۵-کاشت ۶ واحد ایمپلنت در هر فک برای ساخت دست دندان پیچ شونده هیبرید
۶- کاشت ۶ واحد ایمپلنت در هر فک برای ساخت دست دندان پیچ شونده
۷- کاشت ۴ واحد ایمپلنت در هر فک برای اتصال به دست دندان
۸- کاشت ۲ واحد ایمپلنت برای بر طرف کردن لقی دست دندان

کاشت دندان به سه روش انجام می شوند:

الف : ایمپلنت های دو مرحله ای(Submerged)

از مزایای این درمان غیر قابل دسترس بودن ایمپلنت  در فضای داخل دهانی که ممکن است در مبادرت با آلودگیهای محیطی قرار بگیرند است بدین گونه که ایمپلنت در استخوان فک قرار میگیرد و لثه روی آن بخیه زده می شود. لذا بعد از جراحی،ایمپلنت داخل دهان مشاهده نمی گردد.

در این حالت ایمپلنت ها زیر لثه قرار دارند تا تحت هیچ نوع فشاری قرار نگیرند. پس از حدود ۲ ماه جهت ایمپلنت های فک پایین و ۳ ماه جهت ایمپلنت های کاشته شده در فک بالا، لثه بطور محدود دوباره از محل ایمپلنت کنار زده می شود. با قرار دادن قطعه موقتی ایمپلنت که شبیه یک پیچ می باشد سر ایمپلنت از لثه خارج می شود و قابل رویت است.

یک الی دو هفته جهت ترمیم دوباره لثه بدور قطعه ایمپلنتی که از لثه خارج شده است نیاز است.درمرحله بعدی قالبگیری جهت ساخت روکش متصل به ایمپلنت انجام می پذیرد.

برای حفظ ظاهر بیمار معمولا در صورت نیاز یک پروتز موقت متحرک که شبها باید از دهان خارج شود به بیمار تحویل داده می شود. در این روش زیبایی بیشتر تامین شده و پروتز ساخته شده نهایی در زیر لثه قرار می گیرد.

ب : ایمپلنت های یک مرحله ای:(Non submerged)

در برخی مواردبعدازکشیدن دندان ممکن است لثه همپوشانی کافی نداشته باشد و درمانگر مجبور شود از روش حد لثه (nonsubmerged ) استفاده کند به گونه ای که ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد و قطعه موقتی برون فکی ایمپلنت از لثه خارج است و لثه بدور ایمپلنت درهمان مرحله اول جراحی بخیه زده می شود و نیاز به جراحی مرحله دوم و کنار زدن بافت نرم لثه نمی باشد. این روش باعث می شود ایمپلنت سیل مکانیکی خوبی داشته باشد.پس از ۲ ماه جهت ایمپلنت های فک پایینو ۳ ماه جهت ایمپلنت های کاشته شده در فک بالا،‌  قالبگیری جهت ساخت روکش اصلی شروع می گردد. معمولا در اغلب بیماران این روش قابل اجرا می باشد.

ج : ایمپلنت های Immediate Loading

در این روش همزمان با جراحی قراردادن ایمپلنت،تاج آن نیز ساخته و روی ایمپلنت قرار میگیرد .این روش بیشتر برای دندان های جلو کاربرد دارد تا بیمار در فاصله ی۲ – ۳ ماه دوره ی ترمیم،بدون دندان نباشد البته شایان ذکر است که این تاج به صورت موقت می باشد ودندان اصلی در مراحل بعد تحویل بیمار می گردد.حسن این روش این است که در یک جلسه هم جراحی خارج کردن دندان و یا ریشه انجام میگیرد و هم در صورت لزوم استخوان ناحیه ترمیم می شود که انجام این روش نیاز به تجربه و تخصص دارد که در این کلینیک انجام می شود.

مراقبت های پس از درمان ایمپلنت

سعی کنید ۲۴ ساعت بعد از جراحی استراحت نمایید.
·  بیمار باید در روزهای ابتدایی تا یک هفته غذاهای سرد، نرم و سبک میل کند.
·   آب دهان باید به آرامی بیرون ریخته شود.
·  از شستشوی دهان در روزهای اول پرهیز نمایید.
·  از مصرف خودسرانه پرهیز کنید و داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف نمایید
· از مصرف مشروبات الکلی پرهیز کنید..
·  بعد از هر وعده غذا با احتیاط مسواک بزنید و حتما دهان خود را شستشو دهید..
·  بهتر است تا یک هفته از فعالیتهای سنگین بدنی و ورزشی بپرهیزید.
·  تا یک هفته از کشیدن سیگار پرهیز کنید.
·  در صورتی که از پروتز متحرک استفاده میکنید تا یک هفته آن را کنار بگذارید.
·  در صورتی که از پروتز ثابت استفاده میکنید جهت جلوگیری از فشار بر ناحیه جراحی شده به مطب مراجعه نمایید تا تنظیم گردد.

دیدگاهتان را بنویسید