روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان در واقع قاب یا کلاهکی است که روی دندان هایی که دیواره شان دچار شکستگی شده، یا دندان هایی که حجم زیادی از ساختار آن ها به دلیل عصب کشی از بین رفته و احتمال شکست آنها وجود دارد، قرار می گیرد.

زمانی که بیمار زود به دندانپزشک مراجعه می کند و درمان ریشه انجام می شود، ساختمان دندان برای نگهداری مواد ترمیمی کافی است و دندان به راحتی با مواد ترمیمی پر می شود، اما هنگامی که پوسیدگی به شدت پیشروی کرده و بیمار دیر به دندانپزشک مراجعه می کند، ریشه دندان کاملا عفونی می شود و تاج دندان به طور کامل از بین رفته، بنابراین درمان پیچیده تر و تخصصی تر می شود، حال اگر دندان قابل نگهداری نباشد پس از درمان کامل ریشه و از بین بردن عفونت تاج دندان به روش های زیر بازسازی می شود.

انواع روکش دندان

روکش دندان انواع مختلفی دارد، که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

۱- روکش تمام سرامیکی

روکش های تمام سرامیکی کاملا از نوعی چینی پرسلن می باشند. به علت عدم استفاده از فلز در روکش های سرامیکی، این روکش ها طبیعی تر و زیباتر جلوه می کنند، البته این نوع روکش نسبت به روکش های تمام فلزی و PFM از مقاومت کمتری برخوردار است.

۲- روکش تمام فلزی

این روکش ها به طور کامل از فلز ساخته می شوند، معمولا از فلزهای قیمتی مانند طلا و… برای ساخت روکش های فلزی استفاده می شود.

این روکش ها بهترین نوع روکش هستند، که نیاز به کمترین تراش در دندان دارند.

۳- روکش PFM

این روکش ها ترکیبی از جنس فلز و سرامیک هستند که دارای تطابق خوب با لثه و دندان تراش خورده زیر هستند، که  استحکام بالا یی دارند، اما به دلیل وجود فلز گاهی به مرور زمان نمای خاکستری رنگ در ناحیه لثه ایجاد می کنند، که ترجیحا از این نوع روکش ها در نواحی خلفی استفاده می شود.

معمولا روکش های PFM بیش ترین کاربرد را در کلینیک های دندانپزشکی دارند.

۴- زیرکونیا

روکش هایی از جنس فلز زیرکونیوم با ماهیت فلزی اما به رنگ سرامیک می باشند که امروزه به دلیل استحکام و تطابق عالی و همینطور زیبایی فوق العاده، مخصوصا در نواحی قدامی بیشتر استفاده می شوند و به دلیل همگن و یکنواخت بودن رنگ روکش، نمای خاکستری رنگ که در مورد روکش های PFM، در ناحیه لثه به مرور زمان ایجاد می شد را به وجود نمی آورند.

بریج های دندانی

مجموعه ای از دو یا چند روکش دندانی هستند که مانند یک پل برای پر کردن جای خالی یک (یا چند) دندان کشیده شده به کار میروند.

در صورتی که دندان به هیچ نحو قابل نگهداری نباشد از روش کاشت یا ایمپلنت دندان استفاده می کنیم.

بهترین نوع روکش دندان کدام است؟

 روکش ها انواع مختلف تمام سرامیکی، تمام فلزی، ترکیبی از سرامیک و فلز دارند، که استفاده از آنها بسته به هزینه، شرایط بیمار و صلاحدید پزشک متفاوت می باشد.

البته بهترین نوع روکش، روکش های تمام فلزی از جنس طلا و یا سایر فلزهای قیمتی می باشند. البته روکش های زیرکونیا نیز کیفیت بالایی دارند.

آیا روکش دندان نیاز به تعویض دارد؟

بله، در واقع روکش دندان در مواردی مانند: پوسیدگی مجدد دندان زیر روکش، تحلیل لثه، شکستن چینی روی روکش، تغییر رنگ در مرور زمان و … نیاز به تعویض دارد.

کاربردهای روکش

۱- دندان هایی که حجم زیادی از ساختار آنها دچار شکستگی شده است.

۲- دندان هایی که به دلیل عصب کشی مقدار زیادی از نسج مینا و عاج برداشته شده است.

۳- برای درمان زیبایی دندان های بد رنگ و بدشکل از روکش استفاده می شود.

۴- برای بازسازی سطوح جونده دندان از روکش استفاده می شود.

۵- برای درمان ترک های دندانی از روکش استفاده می شود.

در کلینیک زیبایی رزا کلیه خدمات روکش دندان توسط متخصصین دندانپزشکی مجرب ارائه می شود.