روکش دندان

تزریق ژل

روکش دندان در واقع قاب یا کلاهکی است که روی دندان بازسازی شده زیرین قرار میگیرد.

زمانی که بیمار زود به دندانپزشک مراجعه می کند و درمان ریشه انجام می شود، بنابراین ساختمان دندان برای نگهداری مواد ترمیمی کافی است و دندان به راحتی با مواد ترمیمی پر می شود.

اما هنگامی که پوسیدگی به شدت پیشروی کرده و بیمار دیر به دندانپزشک مراجعه می کند، تاج دندان به طور کامل از بین رفته و ریشه دندان کاملا عفونی می شود و در مواقعی ریشه دندان همراه با ضایعه در انتهای ریشه خواهد بود.

بنابراین درمان پیچیده تر و تخصصی تر می شود، حال اگر دندان قابل نگهداری باشد پس از درمان ریشه کامل و از بین بردن عفونت تاج دندان به روش های زیر بازسازی می شود:

پست ریختگی:

تاج از بین رفته دندان توسط روش های قالب گیری بازسازی می شود و پس از آن روکش دندان به روش های زیر ساخته می شود:

 روکش دندان شامل روکشهای دندانی از جنسهای مختلف مانند ترکیب فلز و سرامیک (PFM و زیرکونیا و IPS impress و . . . ) می باشد که بسته به نوع روکش دندان زیرین تراش داده می شود.

PFM:

روکش های ترکیبی از جنس فلز و سرامیک هستند که دارای تطابق خوب با لثه و دندان تراش خورده زیر و استحکام بالا می باشند، اما به دلیل وجود فلز گاهی به مرور زمان نمای خاکستری رنگ در ناحیه لثه ایجاد می شود که ترجیحا از این نوع روکش ها در نواحی خلفی استفاده می شود.

زیرکونیا:

روکش هایی از جنس فلز زیرکونیوم با ماهیت فلزی اما به رنگ سرامیک می باشند که امروزه به دلیل استحکام و تطابق عالی و همینطور زیبایی فوق العاده ، مخصوصا در نواحی قدامی بیشتر استفاده می شوند و به دلیل همگن و یکنواخت بودن رنگ روکش، نمای خاکستری رنگ که در مورد روکش های PFM ، در ناحیه لثه به مرور زمان ایجاد میشد را به وجود نمی آورند.

بریج های دندانی:

مجموعه ای از دو یا چند روکش دندانی هستند که مانند یک پل برای پر کردن جای خالی یک (یا چند) دندان کشیده شده به کار میروند .

در صورتی که دندان به هیچ نحو قابل نگهداری نباشد از روش کاشت یا ایمپلنت دندان استفاده میکنیم.